sk

Aj lieky majú obmedzenia

14/01/2013
Zdroj: JOJ, 17:00; Noviny o 17:00; 11/01/2013; Soňa Chotárová;

Ján Mečiar, moderátor: "To, že niektoré lieky sú voľnopredajné, ešte nemusí znamenať, že si ich môžete kupovať kedy a koľko si zmyslíte."

Aneta Sedlmair Parišková, moderátorka: "Pokojne sa vám môže stať, že prídete do lekárne, vypýtate si lieky, ktoré sa normálne predávajú a odídete s dlhým nosom. Niektoré voľne dostupné lieky totiž majú obmedzenia a lekárnik vám ich podľa vlastného uváženia nemusí vždy predať."

Soňa Chotárová, redaktorka: "Niektoré voľne dostupné lieky nám pri nesprávnom užívaní môžu uškodiť. Je preto na lekárnikovi, aby ich výdaj zvážil, prípadne poslal pacienta k lekárovi."

Ondrej Sukeľ, viceprezident lekárnickej komory: "Povinnosťou lekárnika je dispenzačná starostlivosť, teda nielen výdaj, ale aj dispenzácia lieku, teda poskytnutie aj tej rady, ktorá k lieku patrí. Pokiaľ ten lekárnik túto povinnosť splní a pacient ju nerešpektuje, je to už problém toho pacienta."

Soňa Chotárová, redaktorka: "Ide najmä o kombinácie rôznych liekov, ktoré sa najčastejšie užívajú pri prechladnutí. Lekárnici sa s podobnými problémami stretávajú pomerne často."

Alžbeta Gyepesová, lekárnička: "Také skúsenosti máme."

Ondrej Sukeľ, viceprezident lekárnickej komory: "Voľne predajné sú analgetiká a lieky dajme tomu na tráviace problémy, na prechladnutia, nosové kvapky, lieky od kašľu a podobne a tie lieky s obsahom drogových prekurzorov, to sú primárne lieky, ktoré sú určené na liečbu prechladnutia a chrípkových stavov."

Soňa Chotárová, redaktorka: "Lekárnici sa pacientovi snažia v prvom rade pomôcť. Niekedy je pomocou aj nevydanie lieku."

Alžbeta Gyepesová, lekárnička: "Tak, keby ním určená diagnóza napríklad nezodpovedá tomu, ako sa ten problém javí, čiže tá indikácia je nesprávna. Alebo napríklad, ak by chcel počet balení väčší ako je možné vydať. Spýtame sa, aký je problém. Poprípade, ak je to kožná choroba, tak aj poprípade nám ukáže a ak sa to javí teda ako problém, ktorý má riešiť lekár, tak pošleme k lekárovi."

Soňa Chotárová, redaktorka: "Zo strany pacienta môže dôjsť aj k zneužitiu lieku s obsahom drogového prekurzora. Preto je zákonom dané, že takéto voľne dostupné lieky sa vydávajú v obmedzenom množstve."

Ondrej Sukeľ, viceprezident lekárnickej komory: "Vtedy ministerstvo definovalo tak, že sa môže vydať v dávne na jeden liečebný cyklus, čo sú zvyčajne jedno až dve balenia. Vtedy lekárnik nie je povinný vydať voľnopredajný liek."

Soňa Chotárová, redaktorka: "Ak je však lekárnik striktný a liek nevydá, pacient môže šťastie skúšať v inej lekárni."

Ondrej Sukeľ, viceprezident lekárnickej komory: "V zásade k tomu voľnopredajnému lieku sa pacient dostať môže vždy."

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png