sk

Distribútorom opäť zakázali vyviesť niektoré lieky za hranice

Štátny ústav pre kontrolu liečiv neumožnil vývoz niektorých liekov na na zvýšenie počtu bielych krviniek po chemoterapii, ako aj onkolieky, či liek pre pacientov s HIV a hepatitídou typu B.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázal tento mesiac vývoz viacerých liekov do zahraničia. Mali smerovať najmä do Nemecka, Dánska, Holandska, Veľkej Británie, Česka a Litvy.

Ide o liek Neulasta, ktorý sa používa na zvýšenie počtu bielych krviniek po chemoterapii, ako aj onkolieky Tyverb, Tarceva a Sutent. Zakázal sa aj vývoz lieku Viread pre pacientov s HIV či hepatitídou typu B.

Vývoz liekov sa monitoruje od vlaňajška. Distribútori majú povinnosť oznámiť štátnemu ústavu zámer vyviezť liek. ŠÚKL vývoz nepovolí, ak je liek v SR nedostatkový a jeho vývozom by bola ohrozená dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Slovenskú legislatívu v súčasnosti preveruje Európska komisia.

Zo Slovenska sa v roku 2013 vyviezlo viac ako milión balení liekov. ŠÚKL vydal vlani 113 rozhodnutí o nepovolení vývozu pre 85.875 balení liekov. Išlo celkovo o 24 liekov, ktorých vývoz by mohol znamenať nedostupnosť pre slovenských pacientov.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png