sk

E-lekárne budú bezpečnejšie: Nové logo vás ochráni pred falzifikátmi

16/10/2015
Zdroj: pluska.sk; 16/10/2015; Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová

Lieky z internetu budú bezpečnejšie. Európska únia prišla s nápadom, ako odlíšiť legálne internetové lekárne od nezaregistrovaných. Platí nariadenie, podľa ktorého musia mať všetky oficiálne internetové lekárne a predajne zdravotníckych potrieb na svojej stránke umiestnené tzv. spoločné logo. Kupujúci tak bude mať istotu, že na týchto stránkach mu falzifikáty nehrozia. 

Ak má e-lekáreň toto logo, nemusíte sa báť, že kúpite falošné lieky. 

Autor - Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič 

"V zmysle nariadenia Komisie Európskej únie je povinnosťou každej lekárne, ktorá vykonáva internetový výdaj liekov alebo zdravotníckych pomôcok, zverejniť na svojej webovej stránke spoločné logo internetových lekární a výdajní zdravotníckych pomôcok. Logo nadobudlo oficiálne účinnosť 1. júla tohto roku," informovala Diana Madarászová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. 

Logo bude umiestnené na konkrétnej webovej stránke. Keď si naň kliknete, automaticky vás to presmeruje na webovú stránku liekovej agentúry daného členského štátu. A na nej sa bude nachádzať zoznam všetkých subjektov oprávnených ponúkať predaj liekov na diaľku. 

"V zozname si pacient vyhľadá svoju internetovú lekáreň či predajňu zdravotníckych potrieb. Tak sa ubezpečí, že majú povolenie na internetový predaj," doplnila Madarászová. "V prípade, že lekáreň či zdravotnícke potreby v zozname nenájdete, neodporúčame vám tam nakupovať," upozorňuje Madarászová. 

Nariadenie Európskej komisie platí tri a pol mesiaca. Klikli sme na niekoľko oficiálnych internetových lekární. Žiadna z nich spoločné logo na stránke ešte nemala umiestnené. Prečo? 

"Lekárne a zdravotnícke potreby v súčasnosti podpisujú sublicenčnú zmluvu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Potom dostanú informáciu, ako implementovať spoločné logo na svoje stránky," vysvetlila Madarászová.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png