sk

Falošné lieky na internete

28/09/2012
Zdroj: JOJ, 12:00; Noviny o 12:00; 27/09/2012

Dana Strculová, moderátorka: "Chcete sa zbaviť bolestí, schudnúť, prestať fajčiť alebo vyliečiť problémy s erekciou? Pozor na lieky a výživové doplnky, ktoré sú ľahko dostupné na internete. Viac ako pomôcť vám môžu práve uškodiť. Niektoré z nich sú totiž falošné."

Neuvedená, redaktorka TV JOJ: "Zdravotníci upozorňujú na falošné lieky, ktoré sa ľahko dajú kúpiť na internete. Najčastejšie sa takto ponúkajú falošné lieky na erektilnú dysfunkciu, na chudnutie, psychofarmaká a antibiotiká.")

Peter Stanko, liekový analytik: "Spravidla sa jedná o nepôvodné lieky, kde je veľká pravdepodobnosť, že ten liek je práve falošný."

Neuvedená, redaktorka TV JOJ: "Ako lieky sa síce tvária, no v skutočnosti ide len o napodobneniny, ktoré môžu zapôsobiť ako jed. Lákavá je často aj nízka cena."

Peter Stanko, liekový analytik: "Neobsahujú žiadnu účinnú látku, to znamená je iba takzvaným placebom a nevyvolá žiadny účinok po užití."

Neuvedená, redaktorka TV JOJ: "Naordinovanie si takéhoto lieku môže byť veľmi nebezpečné. Ak človek nedostane účinnú látku je v ohrození. Zároveň môžu falošné lieky obsahovať inú účinnú látku ako pacient potrebuje."

Peter Stanko, liekový analytik: "Môžu mať veľmi závažné nežiadúce účinky u ľudí, ktorí sú liečení na srdcovocievne ochorenia."

Neuvedená, redaktorka TV JOJ: "Jedinou istotou je nechať si liek predpísať u lekára a vyzdvihnúť si ho v kamennej lekárni."

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png