sk

Kombinujte správne

07/05/2013
Zdroj: Plus jeden deň; 07/05/2013; s.: 14,15; vm

Pre zlé užívanie liekov skončí v nemocnici každý desiaty z nás! 

Užívate naraz viac druhov liekov, ku ktorým si navyše dokupujete nejaké prípravky bez receptu? Pozor, niektoré sa navzájom neznášajú. Ukážte ich všetky lekárovi, aby ste sa vyhli prípadným problémom. 

Podľa najnovších zistení komerčnej zdravotnej poisťovne tisícky pacientov užívali vlani medikamenty, ktoré sa vzájomne neznášajú a chorému škodia. Pričom mnohé z nich chorým dokonca predpísal samotný lekár! Varuje aj údaj, že v dôsledku zlej kombinácie liekov skončí v nemocnici ročne najmenej každý desiaty z nás. 

Čítajte leták 

"Najdôležitejšou úlohou pacienta, ktorý príde domov s liekmi, je vybrať si príbalový leták a pozorne si ho prečítať. Ak niečomu nerozumiete, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom," upozornil odborník zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv doktor Pavol Gibala. Pri predpisovaní nových liekov sa vás má lekár opýtať aj na tie, ktoré práve užívate. Problém však je, keď to sami neviete! "Mnohí pacienti neuvedú všetky svoje lieky. Buď zabudnú, alebo povedia napríklad, že ráno beriem také malé biele guľôčky a po obede také väčšie. To lekárovi nemôže stačiť," pripomenul Gibala. 

S liekmi k lekárovi 

Najmä ak idete od jedného k lekára k ďalšiemu, odborníci radia, aby ste vzali so sebou aj lieky, ktoré užívate. "Ukážte priamo v ambulancii, čo všetko beriete. Tak máte istotu, že vám lekár nepredpíše nesprávnu kombináciu liekov," poradil Pavol Gibala. Pacienti tiež zabúdajú uviesť voľnopredajné lieky, vitamíny či prípravky proti bolesti, ktoré si sami kúpili. Aj o nich povedzte lekárovi. (vm) 

Toto vám hrozí

Zlá kombinácia liekov:

- spomalí srdcovú frekvenciu, do mozgu sa nedostane dosť krvi, hrozí vám kolaps

- "umelo" vyrobí cukrovku

- zníži účinnosť liekov na cukrovku, čo znamená, že chorý nebude mať správne kontrolované ochorenie

- zníži obsah draslíka, čo vám môže spôsobiť poruchu krvného obehu a srdcového rytmu

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png