sk

Liek na opuchnuté nohy končí

02/01/2014
Zdroj: etrend.sk; 02/01/2014; ver

Spoločnosť Zentiva končí s výrobou svojho lieku Anavenol. Pri jeho používaní hrozilo zvýšené riziko fibrózy a ergotizmu, teda otravy námeľom, ktorý bol jednou z účinných látok obsiahnutých v lieku. List, kde Zentiva informuje o ukončení výroby a distribúcie lieku, zverejnil v utorok Štátny ústav pre kontrolu liečiv. 

"Dodávky do distribučnej siete budú ukončené ku dátumu 31.1.2014. Registrácia lieku Anavenol bude zrušená ku dátumu 30.4.2014," oznamuje výrobca. Lekárom odkazuje, aby náhradu lieku posúdili pre každého pacienta individuálne. 

Rozhodnutie Zentivy vychádza zo zistení európskeho Výboru pre lieky na humánne použitie (CHMP). Výbor ešte v auguste radil lekárom, aby obmedzili predpisovanie liekov s obsahom námeľových alkaloidov a nepoužívali ich na liečbu porúch krvného obehu, problémov s pamäťou a na prevenciu migrény. 

Anavenol obsahoval alkaloid dihydroergokristín, ktorý bol popri eskulíne a rutozide jednou z účinných látok. Pacienti ho brali na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti, začiatočného štádia kŕčových žíl, následkov zápalov hlbokých žíl, poúrazových porúch krvného obehu dolných končatín, vredov predkolenia a zápalov žíl. 

Liek bol na Slovenku registrovaný na národnej úrovni od roku 1973. Ide o tabletky, ku ktorým sa pacienti dostali len s lekárskym predpisom. Vyrábala ho česká Zentiva. V Česku, kde by mala byť zrušená jeho registrácie ešte v prvom štvrťroku 2014, bola jeho distribúcia zastavená ešte minulý rok v novembri.

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png