sk

Lieky s ketokonazolom majú mať pozastavenú registráciu

08/08/2013
Zdroj: Zdravotnícke noviny; 29/2013; 08/08/2013; s.: 8; ks

Podľa európskych odborníkov riziko poškodenia pečene pri užívaní liečiva je vyššie ako jeho prínos v liečbe. 

Lieky s obsahom ketokonazolu, používané perorálne, by mali mať pozastavenú registráciu. Odporučil to Výbor pre lieky na humánne použitie (CHMP) pri Európskej liekovej agentúre (EMA). ,,Podľa záverov Výboru je riziko poškodenia pečene pri užívaní lieku vyššie ako jeho prínos v liečbe plesňových ochorení," informuje ŠÚKL na svojej internetovej stránke. Iných foriem ketokonazolu na vonkajšie použitie (napr. šampón, masti, krémy) sa odporúčanie netýka. U nás je registrovaný iba liek Nizoral tbl 10x200 mg a Nizoral šampón 2%. Odporúčanie Výboru sa týka iba lieku Nizoral vo forme tabliet. 

Poškodenie pečene je vyššie 

CHMP dospel k záveru, že aj keď je poškodenie pečene známym vedľajším účinkom antimykotĺk, výskyt a závažnosť poškodenia pečene v súvislosti s perorálnym ketokonazolom sú vyššie ako pri iných liečivách z tejto skupiny. ,,Na základe týchto dát odporučil Výbor pozastaviť registráciu pre lieky s obsahom ketokonazolu, ktoré sa užívajú perorálne," uvádza ŠÚKL. 

Topické liekové formy sa používať môžu 

Podľa odporúčaní uvedených na stránkach ŠÚKL by mali lekári prehodnotiť liečbu pacientov, ktorí užívajú tento liek na liečbu plesňových ochorení. ,,Liečba perorálnym ketokonazolom sa má ukončiť, resp. zameniť za liečbu inými vhodnými liečivami. Lekárnici majú pacientovi s lekárskym predpisom na tablety s obsahom ketokonazolu odporučiť opätovnú návštevu lekára, na ktorej zvážia možnosti inej vhodnej liečby," píše sa na webe štátneho ústavu. Topické liekové sa však môžu naďalej používať. 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png