sk

Na čo netreba nezabúdať pri užívaní liekov?

26/02/2015
Zdroj: sme.sk; 26/02/2015; Redakcia

Ak užívate lieky, mali by ste presne poznať ich názvy, aby ste mohli informovať ktoréhokoľvek lekára, ktorého navštívite. 

Prípadne si názvy zapíšte a noste lístok stále pri sebe. Rôzne lieky môžu mať nežiaduce vzájomné interakcie ak ich budete užívať súčasne a platí to aj pre kombináciu liekov a niektorých výživových doplnkov. Väčšina príbalových letákov varuje pred kombináciou alkoholu a liekov, ak tam však aj takéto upozornenie nenájdete, neriskujte. Nebezpečná môže byť napríklad aj kombinácia bežne dostupných liekov proti bolesti s alkoholom. 

Niektoré antibiotiká v kombinácii s alkoholom môžu zasa vyvolať nevoľnosti, vracanie, dôsledkom môže byť aj zrýchlenie tepovej frekvencie, v horšom prípade až poškodenie pečene alebo dokonca aj mozgová príhoda. Nebezpečné je aj užívať lieky po expirácii, účinky sú nevyspytateľné, pretože v lieku nastávajú rôzne zmeny v jeho zložení. Také lieky nevyhadzujte do koša, ale vráťte do lekárne, kde zabezpečia ich bezpečnú likvidáciu. Nezabúdate, že každý – aj prírodný liek môže byť v nevhodnej forme, dávke či spôsobe užívania aj jedom.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png