sk

Na liekoch sa dá šetriť

01/02/2014
Zdroj: Markíza, 19:00; Televízne noviny; 01/02/2014; Zuzana Tiňová

Patrik Švajda, moderátor: "Neuveriteľné, koľko sme ochotní zaplatiť za lieky. Za mesiac necháme v lekárňach vyše dvanásť miliónov eur." 

Zlatica Puškárová, moderátorka: "Mohli by sme pritom ale ušetriť. Stačí, ak namiesto značkového lieku si vyberiete takzvané generikum s rovnakými účinkami." 

Patrik Švajda, moderátor: "Slobodu výberu často nevyužívame a teda ani nešetríme." 

Zuzana Tiňová, redaktorka: "Značkový originál alebo lacnejšia náhrada lieku s rovnakým účinkom. Výber je na nás a rozhodujeme sa takto." 

Magdaléna Senéšiová, pracovníčka v lekárni: "Vo veľkej väčšine, keď im aj povieme doplatky, predsa len si to rozmyslia a vrátia sa k svojmu pôvodnému lieku." 

Martina Lidinská, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Ak by sme mali uviesť ten pomer generické lieky verzus originálne lieky, tak to vychádza zhruba šesťdesiat ku štyridsať." 

Anketa

Opýtaná 1: "My mladší možno nám viac záleží na tom, aby to bol ten liek, ktorý presne ten lekár myslel, takže tam tú cenu asi tak nezvažujeme." 

Zuzana Tiňová, redaktorka: "Hoci nám lekári predpisujú iba účinné látky, v zátvorke na recepte môžu poradiť aj konkrétny liek a robia to často. Podľa odhadu ministerstva zdravotníctva a aj z praktických skúseností v lekárňach až deväťdesiat percent lekárov spolu s účinnou látkou odporučí pacientovi aj konkrétny liek, ktorý by si mal vybrať." 

Magdaléna Senéšiová, pracovníčka v lekárni: "Je názov účinnej látky a v zátvorke názov konkrétneho lieku." 

Opýtaný 2: "To, čo predpíše lekár." 

Zuzana Tiňová, redaktorka: "A prečo?" 

Opýtaný 2: "To je asi vec dôvery." 

Opýtaný 3: "To je alternatíva." 

Zuzana Tiňová, redaktorka: "Vyberáte, hej?" 

Opýtaný 3: "Vyberám, áno, lebo niečo je drahšie, niečo lacnejšie." 

Zuzana Tiňová, redaktorka: "Iba pre porovnanie. Napríklad tabletky na srdce, ktoré patrili minulý rok medzi tri najviac vydávané lieky, majú teraz doplatok dve celé päťdesiatdeväť eur. Náhrada stojí pacienta dvadsaťosem centov. O generikách sa vedú aj polemiky. Sú pacienti, ktorí lacnejším liekom nedôverujú. Na to je tu už ale lekár alebo lekárnik, aby ste sa s nimi o vhodnom lieku poradili. Záverečný výber je však na vás."

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png