sk

Na Slovensku bolo vlani vyše 1000 podozrení na nežiaduce účinky liekov

12/05/2014
Zdroj: teraz.sk; 09/05/2014; TASR

Každý liek môže mať nežiaduci účinok, ktorý sa však nemusí ukázať u každého. 

Bratislava 9. mája (TASR) - Na Slovensku bolo vlani zaznamenaných vyše 1000 podozrení na nežiaduce účinky liekov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dostal celkovo 1038 hlásení o podozreniach na nežiaduce účinky, informuje o tom vo svojej výročnej správe. 

"Farmaceutické spoločnosti poslali 390 hlásení, zdravotnícki pracovníci 608 hlásení a pacienti 16 hlásení. Najviac hlásení prišlo zo zdravotníckych zariadení v Bratislave (276), z pohľadu špecializácie lekárov bol najvyšší počet hlásení zaslaný lekármi v špecializácii interná medicína (159)," približuje ŠÚKL. 

Zaslanie hlásenia ešte neznamená, že nežiaduca reakcia bola vyvolaná liekom. "Hlásenia sa dostávajú do databanky EudraVigilance a následne sú v pravidelných intervaloch posudzované spolu s ostatnými dostupnými informáciami o lieku," vysvetľuje ŠÚKL. Ak sa preukáže, že liek môže vyvolať nežiaduci účinok, štátny ústav prijme potrebné opatrenia až po pozastavenie alebo stiahnutie lieku z používania. 

Každý liek môže mať nežiaduci účinok, ktorý sa však nemusí ukázať u každého. Žiaden liek nie je úplne bez rizika. Pre správne použitie lieku treba preto poznať nielen jeho kladné účinky, ale aj obmedzenia a negatíva.

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png