sk

Nebezpečná tabletka

29/11/2012
Zdroj: Markíza, 19:00; Televízne noviny; 28/11/2012; Michal Čierny;

Zlatica Puškárová, moderátorka: "Na trhu sa objavila nelegálna tabletka. Má vraj zabezpečiť prerušenie tehotenstva."

Jaroslav Zápala, moderátor: "Predáva sa na internete a na Slovensku nie je povolená. Navyše môže byť pre ženu extrémne nebezpečná."

Valéria Pernišová, Št. ústav pre kontrolu liečiv: "Predaj lieku z tejto internetovej stránky je ilegálny, nakoľko na Slovensku nie je povolený predaj neregistrovaných liekov."

Michal Čierny, redaktor: "Liek s názvom RU-486 na Slovensku registrovaný nie je. No na tejto stránke však tabletku môžete pohodlne dostať za rovných päťdesiat eur. Za osemdesiat eur dostanete celý takzvaný potratový balíček. To všetko na vlastné riziko."

Valéria Pernišová, Št. ústav pre kontrolu liečiv: "Pretože pri nákupe liekov z anonymných stránok nemajú zaručené, či tento liek nie je falšovaný a či skutočne obsahuje to, čo deklaruje."

Michal Čierny, redaktor: "My sme sa po pátraní spojili aj so ženou, ktorá za stránkou stojí. Tá liek obhajuje."

Stanovisko

Hana Beckley: "Na názve nezáleží, či sa volá ru486 alebo XYZ. Podstatná je účinná látka. RU-486 nie je registrovaná na Slovensku, ale účinnú látku obsahujú tabletky, ktoré sú registrované na Slovensku a dokonca nie sú ani na predpis."

Michal Čierny, redaktor: "Varovanie gynekológa je ale jednoznačné. Užívanie tejto pilulky doma a bez dohľadu lekára môže byť pre ženy mimoriadne nebezpečné."

Jozef Španka, gynekológ: "Táto tabletka aj v zahraničí je dostupná len v nemocniciach. Čiže potrat je možné vyvolať len pod dohľadom gynekológa."

Michal Čierny, redaktor: "Aj preto ju nekúpite len tak ako napríklad cigarety. Tabletka totiž nemusí zaručiť úplný potrat a žena to už do nemocnice potom nemusí stihnúť."

Jozef Španka, gynekológ: "Nie je nikde napísané, že tá pacientka alebo tá užívateľka tej tabletky potratí kompletne. Častokrát je nutná ešte ďalšia revízia dutiny maternice."

Valéria Pernišová, Št. ústav pre kontrolu liečiv: "My sme obdržali podnet. Tento podnet prešetrujeme a ďalej budeme postupovať v intenciách zákona."

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png