sk

Nový symbol na liekoch

11/03/2013
Zdroj: JOJ, 17:00; Noviny o 17:00; 08/03/2013; Beata Ksenzsighova

Ján Mečiar, moderátor: "Na liekoch sa už čoskoro objaví nový symbol. Bude to nadol obrátený trojuholník." 

Aneta Sedlmair Parišková, moderátorka: "Bude nám prezrádzať, že daný liek sa ešte stále sleduje a že sa pri jeho používaní môžu objaviť nečakané nežiadúce účinky." 

Ján Mečiar, moderátor: "Zisťovali sme, ako to bude fungovať v praxi a či z nás budú oficiálne pokusné morčatá." 

Beata Ksenzsighova, redaktorka: "Tento symbol sa čoskoro objaví v príbalových letákoch niektorých liekov predávaných v Európskej únii." 

Peter Stanko, farmaceut: "Takýmto symbolom budú označené úplne všetky inovatívne lieky z akejkoľvek liekovej skupiny. To znamená, samozrejme, predpokladáme, že to budú predovšetkým ochorenia, u ktorých prebieha v posledných rokoch vývoj nových liekov." 

Beata Ksenzsighova, redaktorka: "Novinka sa vzťahuje aj lieky s novými účinnými látkami, ktoré boli schválené od roku 2011." 

Ingrid Ludviková, Zastúpenie Európskej komisie v SR: "Ako pacienti, tak zdravotnícky personál sa na základe tohto symbolu dozvie, že ide o lieky, ktoré vyžadujú dodatočné sledovanie." 

Beata Ksenzsighova, redaktorka: "To v praxi znamená, že ak na sebe spozorujete nežiadúci účinok, ktorý nebol zverejnený na príbalovom letáčiku, mali by ste zájsť za lekárom, lekárnikom alebo sami nahlásiť vaše ťažkosti na Štátny úrad pre kontrolu liečiv. Je to dôležité aj pre iných pacientov. Podľa odborníkov sa nemusíte ničoho obávať. Každý liek predávaný v Európe prešiel niekoľkoročným výskumom a rozsiahlym testovaním." 

Peter Stanko, farmaceut: "Až do okamihu, kedy sa dostane reálne k pacientom do lekárne a do nemocníc, ubehne asi tých desať rokov." 

Beata Ksenzsighova, redaktorka: "Kontrola bezpečnosti liekov pokračuje ešte ďalej." 

Stanovisko

Valéria Pernišová, hovorkyňa ŠÚKL: "Všetky lieky sú sledované aj po uvedení na trh. Registráciou lieku sa jeho monitorovanie nekončí." 

Beata Ksenzsighova, redaktorka: "A ako je možné, že doteraz táto značka neexistovala a my sme bez nej pokojne pojedali lieky ako na bežiacom páse?" 

Ingrid Ludviková, Zastúpenie Európskej komisie v SR: "Možno sme nevedeli, že vyžadujú dodatočné sledovanie, ale to neznamená, že boli pre naše zdravie nebezpečné, pretože naozaj na trh v Európskej únii sa nedostanú liečivá, ktoré nepodľahli podrobnej kontrole a podrobnému monitoringu."

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png