sk

Penicilínové antibiotikum môže spôsobiť infekciu

07/04/2015
Zdroj: webnoviny.sk; 02/04/2015; SITA

Liek podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv pri prepustení na trh spĺňal požiadavky na kvalitu. Pripomína, že takéto opatrenie môže viesť k výpadku lieku na trhu. 

Liek patrí do skupiny penicilínových antibiotík. 

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu antibiotikum Pendepon compositum, liek nevyhovel v testoch sterility. Ako uvádza na svojej webstránke, pri skúškach bola zaznamenaná prítomnosť mikroorganizmov, ktoré môžu u pacientov vyvolať infekciu v mieste podania. 

Liek sa podáva injekčne do svalu, pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka. "Liek pri prepustení na trh spĺňal požiadavky na kvalitu, bezpečnosť a účinnosť. Uvedený nedostatok v lieku sa objavil až neskôr," uvádza ŠÚKL. 

Štátny ústav konštatuje, že toto opatrenie môže viesť k výpadku lieku na trhu, po konzultácií s odborníkmi odporúča ako náhradu použitie perorálnych foriem liekov s obsahom penicilínu alebo erytromycínu. 

"Dostupnosť injekčného penicilínu v SR možno zabezpečiť aj prostredníctvom mimoriadneho dovozu obdobných liekov registrovaných v krajinách EÚ," uviedol ŠÚKL s tým, že o tejto možnosti informoval Ministerstvo zdravotníctva SR. 

Liek patrí do skupiny penicilínových antibiotík. Používa sa na prevenciu streptokokových nákaz osôb ohrozených reumatickou horúčkou, sanáciu bacilonosičov betahemolytického streptokoka a syfilis.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png