sk

Potratová tabletka aj u nás

10/01/2013
Zdroj: STV Jednotka, 19:00; Správy RTVS; 09/01/2013; Iveta Gombošová;

Jana Košíková, moderátorka: "Potrat sa dá vyvolať aj tabletkou, ktorá je dostupná už aj u nás. O jej registrácii rozhodol Štátny ústav na kontrolu liečiv. Povolili ju vo viacerých krajinách aj napriek rizikám."

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Europoslankyňa Anna Záborská pokladá registráciu za protiústavnú, pretože podľa nej porušuje právo na ochranu života aj pred narodením."

Iveta Gombošová, redaktorka: "Tabletky vyvolávajúce potrat sa čoskoro budú predávať aj u nás. Štátny ústav na kontrolu liečiv zaregistroval výrobky dvoch výrobcov."

Valéria Pernišová, hovorkyňa Štát. ústavu na kontrolu liečiv: "Sú určené na lekárske ukončenie vnútromaternicového tehotenstva. Tieto lieky sa vydávajú na lekársky predpis."

Iveta Gombošová, redaktorka: "Ženy ich budú môcť užiť do šesťdesiateho tretieho dňa tehotenstva. Plodu sa zbavia formou silného krvácania. Europoslankyňa Anna Záborská upozorňuje, že registráciou týchto liekov bola porušená ústava."

Anna Záborská, europoskankyňa (KDH): "Článok 15 slovenskej Ústavy garantuje ochranu ľudského života pred narodením. Zákon o umelom prerušení tehotenstva povoľuje vykonanie umelého potratu len v zdravotníckom zariadení, čo tieto prípravky nespĺňajú."

Iveta Gombošová, redaktorka: "Záborská vyzvala ministerku zdravotníctva, aby zastavila registráciu potratových tabletiek."

Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: "Ak niečo Európska lieková agentúra registruje a je registrované na európskej úrovni, v tom prípade je to vo všetkých členských krajinách automaticky registrované. My v tomto nemôžeme nič urobiť."

Iveta Gombošová, redaktorka: "Žena, ktorá sa rozhodne umelo prerušiť svoje tehotenstvo, musí predtým navštíviť gynekológa. Ten zhodnotí jej stav a na jej žiadosť jej môže byť ponúknutá potratová tabletka. Tú užije doma, ale následne na to musí prísť na kontrolu."

Miroslav Borovský, hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu: "Gynekológ musí zhodnotiť stav ženy v tom prípade, že teda spĺňa podmienky. Môj názor je, že tento systém je šetrnejší, pretože si nevyžaduje narkózu, nevyžaduje si inštrumentálnu revíziu, že nie sú tam zásahy do maternice inštrumentálne, ktoré mohli spôsobiť komplikácie."

Iveta Gombošová, redaktorka: "Tabletky, ku ktorým sa teda žena nedostane bez lekárskeho predpisu, nebudú hradené zo zdravotného poistenia a ich cenu určí ministerstvo zdravotníctva. V susednom Rakúsku stoja približne osemdesiat eur. Prvýkrát sa tabletka vyvolávajúca potrat objavila vo Francúzsku ešte v osemdesiatych rokoch."

Na základe uvedenej reportáže Štány ústav pre kontrolu liečiv informuje, že v Slovenskej republike boli v ostatnom čase registrované lieky Medabon a Mifegyne určené na lekárske ukončenie vnútromaternicového tehotenstva. Lieky sa vydávajú na lekársky predpis s obmedzením a sú určené na použitie len v špecializovanom zdravotníckom zariadení pod dohľadom lekára!

Viac informácií si môžete prečítať na https://www.sukl.sk/sk/media/tlacove-spravy/aktualne-informacie-tykajuce-sa-liekov-s-obsahom-mifepristonu?page_id=3260.

 

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png