sk

Predaj cez internet. Falšované lieky ohrozujú naše zdravie

04/12/2013
Zdroj: aktuality.sk; 04/12/2013; Pavol Konštiak, Aktuality.sk ; Zaradenie: Aktuality.sk

Kúpa liekov cez internet prináša so sebou nielen výhody, ale aj určité riziká. Existujú však falzifikáty liekov, ktoré pacientom môžu skôr ublížiť ako pomôcť. 

Pacienti, ktorí na internete vyhľadávajú lieky, by si mali dať najväčší pozor na tie zahraničné. V poslednom období sa stali prípady, že na slovenskom internete boli na predaj zahraničné lieky, ktoré sú u nás viazané iba na lekársky predpis. 

Lieky cez internet môžu byť nekvalitné 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že pri nákupe lieku cez internet z nelegálnych internetových stránok hrozí dodanie falšovaných alebo nekvalitných liekov, ktoré neobsahujú to, čo deklarujú, môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky alebo nedosahujú požadovanú kvalitu. 

Štátny ústav zverejňuje na svojej webovej stránke zoznam internetových lekární, kde si môžu občania overiť dôveryhodnosť lekárne. 

Overením dôveryhodnosti lekárne sa môže predísť nákupu liekov z nelegálnej internetovej stránky, na ktorej nemusia mať zabezpečenú kvalitu, bezpečnosť a účinnosť liekov. 

Pri podozrení na predaj, resp. distribúciu falšovaných liekov alebo neregistrovaných liekov spolupracuje štátny ústav ako aj Ministerstvo zdravotníctva s políciou. 

Len v lekárňach a nemocniciach má pacient istotu, že liek je na Slovensku registrovaný a je vyrábaný v predpísanej kvalite. 

Pozor na lieky na chudnutie a erekciu 

Medzi najpredávanejšie falšované produkty patria tzv. lifestyle – ové lieky, napr. lieky na chudnutie, liečbu erektilnej dysfunkcie, proti vypadávaniu vlasov či dopingové lieky s hormonálnym účinkom na získavanie svalovej hmoty, ktoré spravidla pochádzajú z rozvojových krajín. 

"Môžu obsahovať účinnú látku vo vyššej dávke, prípadne inú účinnú látku, ako stanovuje výrobca. Falšované lieky môžu dokonca obsahovať zdraviu škodlivé látky. Užívaním takýchto liekov sa nemusí dostaviť očakávaný účinok, pacientovi môžu vzniknúť rôzne zdravotné komplikácie, ktoré môžu mať trvalé následky a môžu končiť až smrťou," uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Valéria Pernišová. 

Podľa Ministerstva zdravotníctva, podvodníci vo veľkom ponúkajú "zázračné lieky". "Sú to lieky na závažné ochorenia napríklad onkologické ochorenia. 

Chorý pacient má navštíviť lekára 

Nie je správne, ak si chorý človek sám určuje diagnózu a zabezpečuje lieky cez internet. "Chorý človek má vyhľadať lekára resp. na menej závažné ochorenie si má zabezpečovať lieky prostredníctvom verejnej lekárne," povedala nám hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png