sk

Prelomové tabletky: Vraj dokážu maskovať alkohol v dychu

30/08/2012
Zdroj: tvnoviny.sk; 28/08/2012; TVNOVINY.sk

Údajne vraj oklamú akýkoľvek alkoholtester a nenafúkate ani po niekoľkých pivách.

Tabletky pochádzajú z Indie a volajú sa Alco-pal. Objavili sa na trhu vo Veľkej Británii. Ich hlavnou funkciou je oklamať testery, ktoré by tak nedokázali určiť alkohol v dychu vodiča. 

Tabletky boli v predaji aj v USA, kde ich však zakázali. Údajne by vďaka nim mohol každý vodič vypiť aj päť pív a sadnúť si s pokojným svedomím za volant. Policajti by pri kontrole nič nezistili. Podľa britského denníka Daily Mail je prípravok dostupný voľne cez internet. Dvadsať tabletiek stojí 20 libier (25 eur). Za ich predajom stojí 64-ročný muž Arthur Kibble z Birminghamu, ktorého v minulosti pristihla polícia šoférovať pod vplyvom alkoholu. 

Arthur upozorňuje, že podporuje iba tých vodičov, ktorí si dajú v krčme jedno-dve pivá. Je proti tomu, aby si za volant sadol niekto, kto ledva stojí na nohách. V návode hovorí, že tabletky dokážu z 0,35 promile znížiť alkohol v dychu na 0,04 promile. 

Touto témou sa budeme zaoberať aj podrobnejšie. Oslovili sme preto ministerstvo vnútra a ministerstvo zdravotníctva, či sa s podobným prípadom stretli, prípadne či je vôbec táto tabletka účinná.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv na základe uvedenej informácie oznamuje, že liek s názvom Alco-pal nie je na Slovensku registrovaný ako liek.   Na Slovensku nie je  registrovaný ani jeden liek, ktorého účinok by znižoval vstrebávanie alkoholu do krvi, alebo znižoval obsah alkoholu vo výdychovom vzduchu.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png