sk

Problémový zber liekov

12/11/2012
Zdroj: TA3, 12:00; Žurnál; 11/11/2012; Mária Knapíková;

Vlado Vondrák, moderátor TA3: "Ak sa rozhodnete vrátiť nespotrebované lieky po exspirácii do lekárne, môže sa stať, že ich odmietnu. Dôvodom je obmedzenie zberu takýchto liekov, ktoré trvá už niekoľko mesiacov. Lieky sa v niektorých regiónoch doslova kopia v skladoch. Dôvodom sú, ako inak, peniaze."

Mária Knapíková, reportérka TA3: "Plné sklady a lieky, ktorým skončil dátum spotreby a nik ich nechce. Chýbajú totiž peniaze na ich odvoz a likvidáciu. Takýto stav je hlavne vo väčších lekárňach."

Magdaléna Fulmeková, Univerzitná lekáreň Bratislava: "Zatiaľ prijímame tie lieky, ale situácia je na hranici únosnosti."

Valéria Pernišová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv: "Zber nespotrebovaných liekov je momentálne pozastavený, nakoľko finančné prostriedky, ktoré boli pridelené Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv zo strany ministerstva zdravotníctva, nie sú dostačujúce."

Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "O tomto probléme vieme. Ministerstvo zdravotníctva momentálne hľadá možnosti a momentálne aj čakáme na odpoveď z ministerstva financií o tom, ako môžeme finančne pomôcť tomuto problému."

Mária Knapíková, reportérka TA3: "Nespotrebované lieky odvážajú z lekární dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Ako dopadne ten jesenný zber a či vôbec bude, ešte nie je jasné. Likvidácia liekov je finančne náročná a peniaze sa zatiaľ stále nenašli."

Magdaléna Fulmeková, Univerzitná lekáreň Bratislava: "Už to cítiť, že ten obsah tých vrecák nie je ekologicky uskladňovaný."

Valéria Pernišová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv: "Lekárnici sú povinní zo zákona vyberať lieky od obyvateľov."

Mária Knapíková, reportérka TA3: "Odborníci upozorňujú, že najlepšie je priniesť do lekárne lieky bez obalu. Zníži sa tak množstvo odpadu. Mária Knapíková, TA3."

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png