sk

Semená konopy siatej by mali vypadnúť zo zoznamu omamných látok

04/12/2013
Zdroj: aktuality.sk; 04/12/2013; TASR ; Zaradenie: Aktuality.sk

Semená konopy siatej by nemali byť od marca zaradené medzi omamné látky. Ministerstvo zdravotníctva ich v novele zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania, navrhuje na podnet ministerstva pôdohospodárstva vyňať z I. skupiny omamných látok. 

Rastliny odrody konopy siatej majú podliehať rovnakej právnej úprave ako doposiaľ, ale vyňaté budú zo skupiny omamných látok jej semená. Ako sa poukazuje v návrhu, semená konopy siatej neobsahujú kanabinoidy, a preto nie je potrebné, aby podliehali kontrolným opatreniam. Opatrenie sa po pripomienke ministerstva pôdohospodárstva týka aj ich spracovania. 

Do zoznamu, naopak, pribudne osem nových látok, ako napríklad bufedrón, desoxypipradrol či 4-metylamfetamín. Zároveň dôjde k preradeniu psychotropnej látky GBH z III. do II. skupiny omamných látok, čím ministerstvo reaguje na rezolúcie OSN. Lieky s obsahom tohto liečiva sa tak budú predpisovať na lekárske predpisy s modrým pruhom.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png