sk

Slováci kupujú lieky aj ako vianočný darček

21/12/2012
Zdroj: Bedeker Zdravia; 06/2012; 17/12/2012; s.: 67; Redakcia

Viac ako dve tretiny Slovákov by svojim blízkym kúpilo ako vianočný darček lieky. Len polovica si overí, či sú viazané na lekársky predpis.

Podľa prieskumu realizovaného v decembri 2012 by až 62 % Slovákov kúpilo svojim blízkym ako vianočný darček lieky. Alarmujúcim je najmä fakt, že až 59 % Slovákov by buď kúpilo, alebo by zvažovalo nákup liekov na predpis cez internet. Opatrnosť je v takýchto prípadoch viac ako na mieste. Internet je totiž hlavným zdrojom objednávok falošných liekov, ktorých konzumácia môže vážne poškodiť zdravie.

Lieky si nájdu svoje miesto aj pod vianočným stromčekom

Zdravie našich blízkych je pre nás dôležité. Potvrdzuje to aj fakt, že lieky ako vianočný darček by kúpilo až 62 % Slovákov, pričom pozitívny postoj majú k takýmto darčekom najmä ženy (68 %). Ukázali to výsledky prieskumu realizovaného v decembri 2012 spoločnosťou TNS Slovakia na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov. Pod vianočným stromčekom sa najčastejšie objavujú doplnky výživy na posilnenie imunity (82 %), rôzne vitamíny a minerály (75 %), či lieky na skoncovanie s fajčením (18 %).

Pri nákupe liekov cez internet nie sme dostatočne opatrní

V hektickom predvianočnom období sa internet stal neoceniteľným pomocníkom pri zháňaní darčekov. Neodradí nás napríklad to, že lieky ponúkané v rôznych e-shopoch sú výlučne na lekársky predpis. Lieky, ktoré by sa bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom nemali k pacientovi dostať, by si na internete kúpilo až 13 % respondentov, pričom ich nákup pre seba a svojich blízkych by zvažovalo 46 % respondentov. ,,Opatrnosť pri nákupe liekov cez internet je mimoriadne dôležitá. Každá ponuka na zakúpenie lieku na lekársky predpis je nelegálna. Na Slovensku sa tieto lieky dajú kúpiť len v kamenných lekárňach," upozorňuje PharmDr. Peter Stanko, člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory a liekový analytik pre ADC ČÍSELNÍK. ,,Kúpou liekov viazaných na predpis cez internet sa spotrebitelia vystavujú veľkému riziku, že sa im do rúk namiesto pravého lieku dostane falzifikát. Pri nedodržaní základných bezpečnostných pravidiel sa tak ľahko môže stať, že niekto z ich blízkych môže skončiť s vážnymi zdravotnými problémami v nemocnici," dodáva PharmDr. Peter Stanko.

Ako sa nedať nachytať

Rozpoznať falošný liek od pravého je na prvý pohľad takmer nemožné. O to dôležitejšie je naučiť sa ich nákupu predchádzať. Ako sa vyhnúť falzifikátom liekov a rozoznať podozrivé ponuky, naučí návštevníkov stránky www.falosnelieky.sk aplikácia Fake detector. Návštevníci nájdu na stránke aj dôležité informácie o tom, ako nakupovať lieky cez internet bezpečne či poradňu liekového analytika. 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png