sk

Smrtiace tabletky sú späť!

16/12/2012
Zdroj: Plus jeden deň; 15/12/2012; s.: 3; PETRA FAČKOVCOVÁ-KLIMEŠOVÁ

Nebezpečné pilulky na chudnutie priekupníci znovu ponúkajú

PETRA FAČKOVCOVÁ-KLIMEŠOVÁ

Chcete schudnúť a uvažujete nad tabletkami? Dajte pozor! Priekupníci nebezpečných tabletiek, ktorých náš denník vlani odhalil, opäť ponúkajú svoj tovar! Hoci polícia vtedy začala trestné stíhanie, vinníci zostali nepotrestaní. A teraz pred Vianocami veselo svoj nebezpečný tovar opäť ponúkajú cez internet či sociálne siete. Ako je to možné? Zastaví niekto priekupníkov?

"Najsilnejšie tabletky na chudnutie, bez nežiaducich účinkov," lákajú pred sviatkami súkromní inzerenti klientov na internetových stránkach. Nikde nespomínajú, že lieky ako Adipex retard či Sibutramin sú zakázané na Slovensku, ale aj v takmer celej Európskej únii.

Tak trochu zakázané???

"Viete, my tie lieky vozíme zo zahraničia, takto sú lacnejšie," vysvetľoval nám muž, ktorý tabletky predával. Tvrdili sme mu, že sú pre staršiu pani, a tak sa bojíme, či sú bezpečné. "Samozrejme, že sú, nehrozia žiadne riziká. Človek má z nich stále pocit, že je nasýtený." Keď sme na neho pritlačili, predsa pustil perie. "No, sú tak trošku zakázané v Európskej únii," vravel, no jedným dychom dodal, že naozaj nespôsobujú žiadne zdravotné problémy. "Máme dosť balení v rôznych veľkostiach a cenách, tak si to poriadne premyslite, a ak ich budete chcieť, nie je problém," ukončil rozhovor.

Odborníci varujú

Podľa odborníkov však tieto tabletky bezpečné nie sú. "Stáva sa, že podanie lieku vedie k zlyhaniu niektorého zo životne dôležitých orgánov. Viem o viacerých úmrtiach, ktoré môžeme dať do súvislosti s liekmi, väčšina z nich sa viazala na tie neregistrované alebo lieky kúpené pokútnym spôsobom zo zahraničia, alebo z internetu," varuje obezitológ Andrej Janco.

Zákon nestačí

Aj podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv patria lieky na chudnutie medzi tie najčastejšie nelegálne ponúkané. Na takýchto priekupníkov je však zatiaľ zákon prikrátky. "Pomohla by zmena legislatívy, ktorou by sa dala zistiť totožnosť prevádzkovateľa webovej stránky, na ktorej sa lieky ponúkajú," povedala nám Janka Rajnohová z ŠÚKL. Podľa nej sa priekupníci s neregistrovanými liekmi dopúšťajú priestupku. V prípade, že ohrozia alebo poškodia zdravie s následkom smrti, môže byť takáto osoba aj trestne stíhaná.

Bezzubá polícia

Naši redaktori v utajení odhalili vlani priekupníka. Dali si s ním stretnutie ako klienti v Žiline. "Dáte si tabletku denne. Ale jedzte k tomu aspoň ovocie a zeleninu. Bude vám silno búšiť srdce a budete nervózna a hyperaktívna. Pravidelne si kontrolujte tlak," hovoril nám vtedy muž na motorke, ktorý tovar priviezol. Keď sme reportáž zverejnili, priekupníci stiahli z internetu všetky ponuky na Adipex či Sibutramin. Dnes sú znova vo veľkom späť, s tým rozdielom, že vám lieky dodajú do 24 hodín poštou. Osobné stretnutie je vylúčené. Polícia po našom článku dokonca začala trestné stíhanie a vypýtala si od nás tabletky na rozbor. Teraz je už všetko inak. Strážcovia zákona ukázali, že nie všetko, čo je nelegálne, aj môžu potrestať. "Príslušník Policajného zboru vo veci prečinu ohrozovania zdravia škodlivými liečivami a inými predmetmi trestné stíhanie zastavil," dozvedeli sme sa od Radka Moravčíka, hovorcu polície v Žiline. Paragraf, na ktorý sa pritom odvolal, tvrdí, že tento skutok nie je trestným činom.

Za koľko idú na čiernom trhu?

Sibutramin

- 100 tabletiek 95 eur

- 50 tabletiek 55 eur

 

Adipex retard

- 100 tabletiek 76 eur

- 50 tabletiek 55 eur

 
Meridia

- 98 tabletiek 88 eur

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png