sk

Štát zakázal vývoz viacerých liekov

19/09/2016
Zdroj: teraz.sk; 18/09/2016; TASR

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zakázal počas leta vývoz viacerých liekov. Ďalšie zákazy sú aktuálne od septembra.

Bratislava 18. septembra (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázal počas leta vývoz viacerých liekov. Ďalšie zákazy padli aj v septembri. Lieky mali byť distribuované do Českej republiky, Holandska, Rakúska, Litvy, Veľkej Británie, Nemecka a Dánska, informuje ŠÚKL na svojom webe. 

Distribútori tak nemohli napríklad vyviezť viacero inzulínov. Zakázal sa aj vývoz vakcíny Infanrix hexa, lieku Clexane na liečbu tromboembolických porúch a liekov Fraxiparine a Fragmin, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. 

ŠÚKL rovnako nedovolil vyviezť liek Betmiga na liečbu príznakov hyperaktívneho močového mechúra, ani Yentreve na liečbu Parkinsonovej choroby. Stopku dostal okrem mnohých ďalších aj liek Strattera pre ľudí s hyperkinetickou poruchou, ako aj Xeplion a Risperdal Consta na liečbu schizofrénie. 

Vývoz liekov sa na Slovensku monitoruje od roku 2013. Distribútori majú povinnosť oznámiť štátnemu ústavu zámer vyviezť liek. ŠÚKL vývoz nepovolí, ak je liek na Slovensku nedostatkový a jeho vývozom by sa ohrozila dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. 

Lieky hradené z verejného zdravotného poistenia by mali po novom vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Zmenu prináša novela zákona z dielne ministerstva zdravotníctva. Tá má riešiť chýbajúce lieky pre slovenských pacientov. Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky asi za 280 miliónov eur.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png