sk

Stiahli očkovaciu látku

10/10/2012
Zdroj: TA3, 18:30; Hlavné správy; 09/10/2012; Mária Knapiková

Martin Strižinec, moderátor TA3: "Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol z trhu očkovaciu látku Infanrix Hexa. Používa sa u nás v rámci povinného očkovania. Dôvodom má byť kontaminácia výrobného prostredia. Vakcína by mala byť podľa výrobcu v poriadku, napriek tomu ju z obehu stiahli."

Mária Knapiková, reportérka TA3: "Vakcína sa na náš trh dostala minulý rok v októbri. Slúži na očkovanie detí proti chorobám ako čierny kašeľ, záškrt, tetanus, detská obrna, alebo žltačka typu B. Samotné vakcíny podľa ústavu pre kontrolu liečiv kontaminované nie sú." 

Valéria Pernišová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv: "Uvedená šarža bola kontrolovaná dvakrát, a to nezávislým kontrolným laboratóriom v Nemecku a českým štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, ani v jednom prípade sa nepotvrdila závadnosť vakcíny." 

Stanovisko spoločnosti GSK

"Dôsledne monitorujeme všetky hlásenia o nežiaducich účinkoch predmetnej šarže a podľa doteraz dostupných  znalostí podanie vakcíny Infanrix Hexa nepredstavuje žiadne riziko pre pacientov." 

Mária Knapiková, reportérka TA3: "Stiahnutie vakcíny vyvolalo na internete búrlivú diskusiu. Mamičky väčšinou nevedeli na koho sa obrátiť s otázkou, či práve touto šaržou nebolo očkované ich dieťa. To akou šaržou to bolo musí do takzvanej očkovacej knihy i karty dieťaťa zaznamenať pediater." 

Matka: "Sama som si tak nejako sa snažila získať informácie a na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv som takúto informáciu nedostala, nedá sa tam dotelefonovať, vlastne štát nemá zriadenú žiadnu nejakú linku, kde by sa tie obete mohli ozvať." 

Anna Popracová, detská lekárka: "Telefonujú ľudia, sú veľmi vystrašení, dneska bola konkrétne jedna pani, ktorá už vyslovene vyšperkovala túto informáciu a povedala, že jedno dieťa zomrelo, čo si myslím, že naozaj už hraničí so zdravým rozumom." 

Mária Knapiková, reportérka TA3: "Viac ako 1100 balení vakcín už z lekární stiahli. Odborníci rodičom radia, aby v prípade akýchkoľvek nežiaducich účinkov, ktoré pri vakcínach niekedy sú, kontaktovali lekára.

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png