sk

ŠÚKL stopol v apríli a máji vývoz viacerých liekov

19/05/2015
Zdroj: teraz.sk; 18/05/2015; TASR

Ide o Salofalk, Viread, Clexane, Fragmin, Fraxiparine, Xeplion, Risperdal Consta, Baraclude a Azilect, informuje ústav na svojom webe. 

Bratislava 18. mája (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázal v apríli a máji vývoz deviatich liekov za hranice Slovenska. Ide o Salofalk, Viread, Clexane, Fragmin, Fraxiparine, Xeplion, Risperdal Consta, Baraclude a Azilect, informuje ústav na svojom webe. Vývoz viacerých z týchto liekov za hranice stopol ŠÚKL už viackrát aj v minulosti. 

Salofalk je určený pre pacientov s ochoreniami čriev, liek Viread zase užívajú pacienti s HIV, Clexane je na liečbu tromboembolických porúch. Fragmin rovnako ako Fraxiparine zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Xeplionom i Risperdalom sa lieči schizofrénia, lieky Yentreve a Azilect sú na liečbu Parkinsonovej choroby. Baraclude sa používa pri liečbe chronickej infekcie spôsobenej vírusom hepatitídy B. 

Lieky mali byť distribuované podobne ako v minulosti do Nemecka, Veľkej Británie, Litvy, Dánska či Holandska. Lieky od nás často smerujú do krajín západnej Európy, kde je ich cena vyššia. Štátny ústav môže vývoz lieku v prípade hrozby jeho nedostupnosti na domácom trhu zakázať. Vlani tak urobil 182-krát. 

Slovensko zaviedlo v legislatíve možnosť zákazu vývozu liekov, vývoz sa tak od roku 2013 monitoruje. Táto legislatíva sa však nepáči Európskej komisii. Tá voči Slovensku začala vo veci zákazu reexportu liekov konanie o porušení právnych predpisov.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png