sk

ŠÚKL upozorňuje, že tzv. zázračný minerálny roztok nie je registrovaný ako liek

20/05/2015
Zdroj: Rádio Regina BA, 12:00; Žurnál Rádia Regina; 19/05/2015; Martina Gapčová

Juraj Jedinák, moderátor: "Všeliek, univerzálne liečivo, zbraň proti všetkým chorobám. Aj takéto prívlastky pripisujú niektorí ľudia vraj zázračnému minerálnemu roztoku. Tvrdia, že lieči všetky ochorenia od zápalov cez hepatitídu až po rakovinu. Dospelí či mamičky sa o produkt dostupný na internete zaujímajú aj napriek tomu, že naše úrady varujú pred vážnym poškodením zdravia." 

Martina Gabčová, redaktorka: "O údajne pozitívnych účinkoch takzvaného zázračného lieku píšu ľudia vo viacerých diskusiách na internete. Z niektorých vyberáme." 

(z diskusií na internete) 

Príspevok 1: "Beriem to dva týždne aj s dcérou, za tri dni nám prešiel zápal priedušiek, kašeľ a nádcha, ktorých sme sa nemohli striasť skoro tri týždne." 

Príspevok 2: "Som onkologický pacient a minerálny roztok mi neskutočne pomohol. Nádor sa viditeľne zmenšil a cítim sa aj podstatne lepšie." 

Martina Gabčová: "Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že prípravok nie je registrovaný ako liek a o jeho liečebných účinkoch neexistujú žiadne výskumy. Hovorkyňa Diana Madarászová." 

Diana Madarászová, hovorkyňa ŠÚKL: "Je veľmi pochybné, aby jeden prostriedok mal účinky na širokú paletu rôznych ochorení. Z tohto dôvodu neodporúčame občanom jeho užívanie." 

Martina Gabčová: "Takzvaný všeliek je v skutočnosti 28-percentný roztok Chloritanu sodného, ktorý sa používa na čistenie vody v bazénoch či bielenie textilu. Úrad verejného zdravotníctva nám potvrdil, že riešil viacero podnetov a produkty s nebezpečnou látkou stiahol z trhu. Viceprezident Asociácie súkromných lekárov Mário Moro tvrdí, že jedinou cestou ako zamedziť podobným experimentálnym liečbam je neustále vysvetľovanie a usmerňovanie rodičov." 

Mário Moro, viceprezident Asociácie súkromných lekárov: "Čo samozrejme, že sa v nejakom percente dá, ale vždy nejaké percento nám bude unikať a budú si to riešiť takým tým šamanským spôsobom." 

Martina Gabčová: "Z právneho pohľadu zákon nezakazuje využívať alternatívnu medicínu. O trestnej zodpovednosti sa v tomto prípade hovorí ako o krajnej možnosti, priznáva advokát Ivan Humeník a dodáva, že ak má ošetrujúci lekár podozrenie, že je takouto liečbou ohrozené zdravie dieťaťa, môže podať podnet na súd, aby nahradil informovaný súhlas rodiča." 

Ivan Humeník, advokát: "Do momentu, kedy to súd urobí, môže poskytovať zdravotnú starostlivosť, ktorými sa odvracia bezprostredné ohrozenie života alebo vážne poškodenie zdravia dieťaťa."

Martina Gabčová: "Lekár môže poslať podnet aj na Úrad práce, aby sociálny odbor preveril situáciu v domácnosti takéhoto dieťaťa."

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png