sk

Voľnopredajné lieky nie sú cukríky!

28/03/2013
Zdroj: JOJ, 19:30; NOVINY TV JOJ; 27/03/2013; Petra Dišková

Adriana Kmotríková, moderátorka: "Slovensko včera obletela správa o mamičke štyroch detí z Bánoviec, ktorá sa nechtiac predávkovala liekmi na zníženie teploty. Lieky s paracetamolom však nie sú jedinou hrozbou pre naše zdravie v prípade nedodržaného dávkovania. V lekárni ich pritom bežne dostanete kúpiť."

Petra Dišková, redaktorka: "Kŕče, triaška, depresie, bezvedomie, či poruchy dýchania - to je len zlomok nežiadúcich účinkov niektorých voľnopredajných liekov v prípade nedodržania ich dávkovania."

PharmDr. Peter Stanko, lekárnik, liekový analytik: "Vo všeobecnosti platí - každý liek je potenciálny jed."

Petra Dišková, redaktorka: "To znamená, že ak nedodržíte jeho dávkovanie, alebo ak liek budete užívať nesprávnym spôsobom, môže vám spôsobiť, či už malé, alebo obrovské komplikácie. Pani Alenu dvadsaťštyri liekov s obsahom paracetamolu, ktoré zjedla v priebehu dvoch dní, takmer pripravili o život."

Alena, pacientka: "Kde by človeka napadlo, že sa dá predávkovať hentakto vôbec?"

Petra Dišková, redaktorka: "Nadmerné užívanie liekov považuje za hazard so zdravím aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv."

Valéria Pernišová, hovorkyňa ŠÚKL: "Voľnopredajné lieky sú lieky, ako každé iné, nie sú to cukríky."

Petra Dišková, redaktorka: "Napríklad lieky od bolesti, či lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej vám síce nezničia pečeň, no môžu zasiahnuť iné dôležité orgány."

PharmDr. Peter Stanko, lekárnik, liekový analytik: "Môžu byť nebezpečné pre žalúdok, môžu byť nebezpečné pre obličky."

Petra Dišková, redaktorka: "Rovnako nebezpečné môže byť aj nadmerné užitie liekov proti obyčajnej záhe."

PharmDr. Peter Stanko, lekárnik, liekový analytik: "Môžu vyvolať systémové zmeny v krvi, ktoré môžu úplne rozhádzať ten organizmus a viesť až teda k zdraviu a život ohrozujúcim stavom."

Petra Dišková, redaktorka: "Nehovoriac o liekoch, ktoré spôsobujú pri dlhodobom užívaní závislosť, ako niektoré kvapky do nosa, či očné kvapky."

Valéria Pernišová, hovorkyňa ŠÚKL: "Každý liek môže vyvolať vedľajšie účinky. A toto riziko vzniku vedľajších účinkov sa zvyšuje s predávkovaním najmä u rizikových skupín pacientov."

Petra Dišková, redaktorka: "Ako sú malé deti, starší ľudia a napríklad pacienti s ochorením srdca, žalúdka, či obličiek."

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png