sk

Z lekární sťahujú šarže očných kvapiek a masti na hemoroidy

27/07/2014
Zdroj: webnoviny.sk; 27/07/2014; SITA ; Zaradenie: Ekonomika

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) preventívne nariadil stiahnuť z trhu viaceré šarže očných kvapiek VISINE Classic a jednu šaržu lieku na hemoroidy DOBEXIL H. V oboch prípadoch bol pri výrobe jednej zo zložiek lieku zistený nesúlad s požiadavkami správnej výrobnej praxe. 

Konkrétne šarže má štátny ústav uvedené na svojom webovom sídle. ŠÚKL pripomína, že na trhu sú dostupné iné lieky, ktoré možno použiť ako alternatívy v liečbe. Stiahnutie liekov má len preventívny charakter, vplyv na zdravie a bezpečnosť pacientov nebol preukázaný. 

VISINE Classic sa používa pri prekrvení a opuchu spojoviek s podráždením očí vyvolaným dymom, prachom, vetrom, chlórovanou vodou, ostrým svetlom, kozmetickými výrobkami alebo kontaktnými šošovkami. Používa sa taktiež na zmiernenie pálenia, podráždenia, svrbenia, bolesti a nadmerného slzenia pri alergických zápalových ochoreniach. 

Masť DOBEXIL je určená na podpornú liečbu pri hemoroidoch a ďalších ochoreniach konečníka, ako sú bolestivé trhliny kože a svrbenie. ŠÚKL nariadil stiahnutie liekov na základe oznámenia talianskej liekovej agentúry.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png