sk

Zo Slovenska sa vlani vyviezlo vyše milión balení liekov

28/04/2014
Zdroj: teraz.sk; 25/04/2014; TASR

Zmeny vo vývoze priniesla vlani novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, vývoz liekov sa odvtedy monitoruje. 

Bratislava 25. apríla (TASR) - Zo Slovenska sa vlani vyviezlo vyše milión balení liekov. Ide tak asi o tretinu z toho, čo distribútori nahlásili ako zámer vyviezť. Ako vyplýva z dát Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), distribútori oznámili dopredu plánovaný vývoz vyše 3,1 milióna balení, reálne za hranice putovalo 1,03 milióna. 

ŠÚKL vlani vydal 113 rozhodnutí o nepovolení vývozu pre 85.875 balení liekov. Išlo celkovo o 24 liekov, ktorých vývoz by mohol znamenať nedostupnosť pre slovenských pacientov. Nepovolil sa napríklad vývoz lieku pre epileptikov Lyrica, ani lieku Clexane, ktorý sa používa pri liečbe tromboembolických porúch. Stop dostal aj vývoz Azilectu na liečbu Parkinsonovej choroby i liek Inspra používajúci sa na liečbu srdcového zlyhávania. 

Zmeny vo vývoze priniesla vlani novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, vývoz liekov sa odvtedy monitoruje. Distribútori majú povinnosť oznámiť štátnemu ústavu zámer vykonať vývoz lieku. ŠÚKL vývoz lieku nepovolí, ak je liek v SR nedostatkový a jeho vývozom by bola ohrozená dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Slovenskú legislatívu v súčasnosti preveruje Európska komisia.

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png