sk

ŠÚKL nariadil stiahnutie lieku OLYNTH HA 0,1% z úrovne pacientov

24.1.2019

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku OLYNTH HA 0,1 %, aer nao 1x10 ml (liek.HDPE), č. šarží: F144450A a F144460A, kód ŠÚKL: 36097 z trhu.

Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a pacientov. Dôvodom stiahnutia je riziko mikrobiálnej kontaminácie.

 

Z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti pacienta sa sťahujú všetky šarže  lieku vyrobené od 1. októbra 2018 (t.j.F144450A a F144460A). Ohrození sú najmä pacienti s poškodenou funkciou imunitného systému a citliví jedinci.

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vyzýva pacientov, aby liek OLYNTH HA 0,1% prestali užívať. Pacienti môžu liek vrátiť do lekárne. Dostupnosť liečby pacientov nie je ohrozená, na trhu sú dostupné lieky s rovnakou účinnou látkou.

 

ŠÚKL nezaevidoval žiadne hlásené prípady podozrení na nežiaduci účinok súvisiaci s týmto nedostatkom. V prípade výskytu nežiaducich účinkov je potrebné ich nahlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv buď e-mailom na adresu neziaduce.ucinky@sukl.sk alebo prostredníctvom elektronického webového formuláru: https//portal.sukl.sk/eskadra/.

OLYNTH HA 0,1 % je určený na zmiernenie opuchu sliznice nosa pri akútnej nádche, pri nadmernej tvorbe hlienu spôsobenej vazomotorickou nádchou a pri alergickej nádche.

OLYNTH HA 0,1 % je taktiež určený na urýchlenie uvoľňovania hlienu pri zápale prínosových dutín a pri zápale sluchovej trubice spojenom s nádchou.

 

OLYNTH HA 0,1 % je určený dospelým a deťom vo veku od 6 rokov.

Otázky a odpovede pre pacientov 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png