sk

Stiahnutie lieku Teyla z trhu

3.3.2020

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí z trhu  všetkých šarží lieku Teyla 0,120 mg/0,015 mg za 24 hodín vaginálny inzert, ins vag 3 (vre.PET/Al/LDPE), kód ŠÚKL: 5117C z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Dôvodom pre stiahnutie lieku z trhu je nedostatok v kvalite lieku - možnosť prasknutia alebo zlomenia vaginálneho krúžku.

Zdravotné riziko, ktoré pacientkam v prípade zlomenia vaginálneho krúžku hrozí, bolo vyhodnotené ako veľmi nízke. Písomná informácia pre používateľa obsahuje inštrukcie, ako v takomto prípade postupovať.

Dostupnosť liečby týmto rozhodnutím nie je ohrozená. Na slovenskom trhu sa nachádzajú iné vhodné alternatívy.

 Teyla je antikoncepčný krúžok na použitie do pošvy, ktorý sa používa na zabránenie otehotneniu. Každý krúžok obsahuje malé množstvo dvoch ženských pohlavných hormónov - etonogestrel a etinylestradiol. Tieto hormóny krúžok pomaly uvoľňuje do krvného obehu. Vzhľadom na malé množstvo hormónov, ktoré sa uvoľňuje, sa Teyla považuje za nízkodávkovú hormonálnu antikoncepciu. Keďže Teyla uvoľňuje dva rôzne druhy hormónov, je takzvanou kombinovanou hormonálnou antikoncepciou.

 

Oznámenie o stiahnutí lieku Teyla z trhu

Metodický pokyn pre distribučné spoločnosti, lekárne a zdravotnícke zariadenia

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png