sk

Stiahnutie lieku Vigantol z trhu

8.3.2022

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí z trhu lieku Vigantol, gtt por 1x10 ml/5 mg (fľ.skl.hnedá), kód ŠÚKL: 12023, č. šarží: 19KQ193, 241276, z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dôvodom stiahnutia predmetných šarží z trhu je nesúlad so schválenou špecifikáciou v parametri obsah účinnej látky.

Pacientom, ktorí predmetné šarže užívajú, nehrozí riziko pri užívaní lieku, prerušenie liečby sa preto neodporúča. Dostupnosť liečby týmto nariadením ohrozená nie je, na trhu sú pacientom k dispozícii iné šarže tohto lieku.

Vigantol obsahuje cholekalciferol (vitamín D3). Cholekalciferol (vitamín D3) sa v telesných orgánoch mení na aktívnu látku dihydrocholekalciferol, ktorá má vplyv na reguláciu metabolizmu vápnika v organizme.

Vigantol sa používa na liečbu stavov, pri ktorých je znížená hladina vápnika v krvi a na zabránenie rozvoja chorobných stavov zapríčinených nedostatkom vitamínu D, čo môže byť spôsobené nedostatočným vstrebávaním vitamínu z tenkého čreva (napr. po operáciách).

Vigantol sa užíva

- na zabránenie rozvoja rachitídy (krivice) u detí,

- pri mäknutí kostí (osteomalácii),

- ako podporná liečba pri rednutí kostí (osteoporóza),

- pri liečbe porúch prištítnych teliesok (hypoparatyreóza a pseudohypoparatyreóza).

 

Oznámenie o stiahnutí lieku Vigantol z trhu

Metodický pokyn pre distribučné spoločnosti, lekárne a zdravotnícke zariadenia

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png