sk

Aktuálne informácie týkajúce sa liekov s obsahom mifepristonu

Bratislava, 9.1.2013

V Slovenskej republike boli v ostatnom čase registrované lieky Medabon a Mifegyne určené na lekárske ukončenie vnútromaternicového tehotenstva. Lieky sa vydávajú na lekársky predpis s obmedzením a sú určené na použitie len v špecializovanom zdravotníckom zariadení pod dohľadom lekára!

Liek Medabon obsahuje dve účinné látky mifepriston a misoprostol, liek Mifegyne obsahuje účinnú látku mifepriston. Mifepriston je antihormón, ktorý pôsobí blokovaním účinkov progesterónu, hormónu potrebného na pokračovanie tehotenstva. Misoprostol je prostaglandín, čo je substancia zvyšujúca kontrakciu maternice pomáhajúcu pri ukončení tehotenstva.

Tieto lieky sa používajú na lekárske ukončenie vnútromaternicového tehotenstva do 63 dní od prvého dňa poslednej menštruácie pod dohľadom lekára, ak bolo prerušenie tehotenstva indikované.

Lieky Medabon a Mifegyne sú registrované v Slovenskej republike jedným zo spôsobov európskej registrácie, t.j. registrácia prebiehala vo viacerých členských štátoch EÚ, vrátane Slovenskej republiky. Štátny ústav pre kontrolu liečiv v rámci procesu registrácie dohliadal na súlad s platnými zákonmi v SR. Lieky spĺňajú všetky legislatívne požiadavky na registráciu. Sú viazané na lekársky predpis s obmedzením a sú určené na použitie len v špecializovanom zdravotníckom zariadení pod dohľadom lekára a za prísneho monitorovania pacientky. Tým je zabezpečený súlad so zákonom o umelom prerušení tehotenstva vykonávanom v špecializovaných zdravotníckych zariadeniach.

Vzhľadom na neopodstatnené obavy občanov, že sú tieto lieky bežne dostupné v lekárňach a môžu byť použité pacientkami bez dohľadu lekára, upozorňujeme, že tieto informácie sú zavádzajúce a nezakladajú sa na pravde!

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png