sk

Antigénové testy na plošné testovanie

29.10.2020

Všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky na in vitro diagnostické zdravotnícke pomôcky, do ktorých spadajú.

Všetky typy testov na COVID-19 (t. j. PCR, antigénové a protilátkové) patria do skupiny in vitro diagnostických zdravotníckych pomôcok. Musia byť registrované v jednom z členských štátov EÚ. Zvyčajne to je krajina výrobcuv prípade výrobcu z tretej krajiny, jeho európsky splnomocnený zástupca. Následne je registrácia platná aj v ostatných členských štátoch. Musia sa tiež nachádzať v európskej databáze EUDAMED. ŠÚKL potvrdzuje, že všetky testy obstarané štátom sa v databáze EUDAMED nachádzajú. Ak sa test v tejto databáze nachádza, výrobca, dovozca alebo distribútor nepotrebuje žiadne ďalšie povolenie ŠÚKL-u.

databáze ŠÚKL-u sa nachádzajú len tie in vitro diagnostické zdravotnícke pomôcky, ktoré výrobca v ŠÚKL-i zaregistroval, alebo mu dobrovoľne oznámil. Oba tieto úkony sa vykonávajú na žiadosť výrobcu (resp. jeho splnomocneného zástupcu). Pokiaľ boli registrované v inom členskom štáte, nemusia sa v databáze nachádzať. ŠÚKL nemôže z vlastného rozhodnutia vložiť zdravotnícku pomôcku do svojej databázy bez toho, aby bol požiadaný o registráciu či oznámenie.

Antigénové testy, ktoré štát obstaral, sú: STANDARD Q COVID-19 Ag (SD Biosensor), Súprava na rýchlotest Panbio COVID-19 Ag (Abbott) a Biocredit COVID-19 Ag (RapiGen).

Pre verejnosť sú dostupné databázy Európskej komisieFindDX, obe však majú len informačný charakter. Do databázy EUDAMED má prístup Európska komisia a národné kontrolné autority, verejnosti dostupná nie je. Za informácie v databáze (týkajúce sa registračných rozhodnutí, krajiny registrácie a pod.) nesie právnu zodpovednosť Európska komisia. Tieto informácie preto ŠÚKL neposkytuje a v prípade otázok je potrebné sa obrátiť na Európsku komisiu, resp. jej zastúpenie na Slovensku (info@europa.sk). 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png