sk

Európska lieková agentúra odporučila použitie kombinácie monoklonálnych protilátok pri liečbe COVID-19

Aktualizované dňa 25.3.2021

Európska lieková agentúra v rámci priebežného hodnotenia (rolling review) posudzuje viacero druhov monoklonálnych protilátok na liečbu COVID-19. Ide o kombinácie casirivimab/imdevimab, bamlanivimab/etesevimab a regdanvimab.

Priebežné hodnotenie môže viesť k registrácii liekov. Ešte pred registráciou je možné lieky použiť na základe národných mechanizmov, čo je na Slovensku terapeutické použitie neregistrovaných liekov, ktoré povoľuje Ministerstvo zdravotníctva. Európska lieková agentúra vydala k monoklonálnym protilátkam odporučenia na ich použitie ešte pred registráciou, a odporúča sa použitie  kombinácie casirivimab/imdevimab, bamlanivimab/etesevimab ako aj samotného bamlanivimabu a protilátky regdanvimab. Tieto odporúčania boli vydané v rámci niekoľkých procedúr, posledné ku látke regdanvimab bolo vydané dnes.

Informácie o monoklonálnych protilátkach

Lieky sa podávajú infúzne do žily. Môže ísť o kombináciu protilátok alebo o monoterapiu. Monoklonálne protilátky sú protilátky, ktoré majú schopnosť rozpoznať a prichytiť sa k špecifickej štruktúre, v tomto prípade ku proteínu spike, ktorý pokrýva vírus SARS-CoV-2. Úlohou monoklonálnych protilátok je prichytiť sa k spike proteínu a zabrániť tak vírusu preniknúť do buniek ľudského tela.

 

Odporučené podmienky pre použitie bamlanivimab/etesevimab sa nachádzajú tu.

Odporučené podmienky pre použitie casirivimab/imdevimab sa nachádzajú tu.

Odporučené podmienky pre použitie regdanvimab sa nachádzajú tu.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png