sk

Hypertenziou trpí každý štvrtý Slovák

Bratislava, 17. máj 2012

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je najčastejšou príčinou srdcovo-cievnych ochorení, na ktoré vo svete trpí až 1,5 miliardy ľudí. Za týmto ochorením sa skrývajú najčastejšie náhle cievne mozgové príhody, infarkt, poškodenie srdca, mozgu alebo obličiek. Niekedy sa označuje aj ako choroba nesprávneho životného štýlu, ktorá je podmienená prílišným fajčením, stresom, nedostatkom pohybu či zlým stravovaním. Odborníci varujú, že hypertenzia postihuje čoraz viac mladých ľudí, upozorňujú na jej dôsledky a zdôrazňujú prevenciu voči tomuto ochoreniu. Aj preto je témou dnešného Svetového dňa hypertenzie „Zdravý životný štýl – zdravý krvný tlak".

Ak hovoríme o prevencii, máme na mysli udržiavanie krvného tlaku v hodnotách pod 120 mmHg systolického tlaku a 80 mmHg diastolického tlaku. Hypertenzia je zákerná v tom, že nebolí, ľudia sa cítia celé roky relatívne zdraví a nevenujú pozornosť rizikovým faktorom, ktoré za zvýšeným krvným tlakom skrývajú. Všeobecne ale platí niekoľko zásad, ktoré by ste mali dodržiavať, aby sa váš krvný tlak pohyboval v stanovej norme. Obzvlášť je dôležité, aby si tieto zásady osvojili pacienti, ktorým lekár hypertenziu diagnostikoval. Medzi tieto zásady patrí:

  • Zdravé stravovanie s dostatočným množstvom vlákniny, vitamínov a minerálnych látok
  • Umiernená konzumácia alkoholických nápojov
  • Úplne vylúčenie fajčenia
  • Zmiernenie duševnej záťaže, vyhýbanie sa stresovým situáciám, používanie relaxačných techník
  • Redukcia hmotnosti pri obezite
  • Dostatok pravidelného telesného pohybu

Pacient s vysokým krvným tlakom by sa mal začať liečiť čo najskôr, aby sa predišlo komplikáciám, následkom ktorých býva častokrát invalidita, zníženie kvality života, ale aj samotná smrť. Prvoradá je, samozrejme, zmena životosprávy. Ak však nie sú nefarmakologické metódy dostatočne účinné, je potrebné dlhodobé užívanie liekov, častokrát v kombinácii rôznych účinných látok. Na zníženie vysokého krvného tlaku je na Slovensku registrovaná široká paleta liekov z rôznych liekových skupín:

 

ATC skupina

Lieková skupina

Počet registrovaných liekov

C02

Antihypertenzíva

123

C03

Diuretiká

302

C07

Betablokátory

777

C08

Kalciové blokátory

495

C09

Lieky ovplyvňujúce renín-angiotenzínový systém

7218

 

Hypertenzia je veľmi častým a závažným zdravotným problémom. Aj preto má Svetový deň hypertenzie za cieľ nielen upozorniť na tento fakt, ale najmä zvýšiť záujem verejnosti o svoj zdravotný stav a upozorniť na nesprávne spôsoby životosprávy.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png