sk

Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na riziká spojené s užívaním liekov obsahujúcich účinné látky semaglutid a liraglutid za účelom tzv. rýchleho estetického chudnutia. Ide o chudnutie, ktoré nie je indikované lekárom na základe diagnózy, ale jeho hlavným účelom je zmena vzhľadu.

Odborníčky a odborníci štátneho ústavu zdôrazňujú, že lieky nie sú módnym trendom. Užívanie tohto typu liekov má vždy prebiehať pod dohľadom lekára.

Na Slovensku sú v súčasnosti registrované tri lieky s obsahom liečiva semaglutid (Ozempic, Wegovy a Rybelsus) a tri lieky s obsahom liečiva liraglutid (Saxenda, Xultophy a Victoza). Všetky uvedené lieky sú viazané na lekársky predpis a sú indikované na liečbu diabetu druhého typu, prípadne riadne diagnostikovanej obezity.

Zvýšená spotreba lieku Ozempic na Slovensku

Podľa údajov NCZI spotreba lieku Ozempic na Slovensku začala narastať v druhom polroku 2023. Údaje v grafe znázorňujú výdaj lieku Ozempic na predpis bez úhrady zdravotnej poisťovne.

 

Aké riziká so sebou prináša trend estetického chudnutia s použitím uvedených liekov?

Riziko vzniku nežiaducich účinkov

Užívanie liekov viazaných na predpis bez dohľadu lekára môže vážne ohroziť zdravie pacientov. V prípade, že vám nebolo diagnostikované ochorenie na ktoré sú lieky indikované, prínosy liekov nemusia prevažovať nad potenciálnymi rizikami ich nežiaducich účinkov. Pri liekoch s obsahom účinných látok semaglutid a liraglutid hrozí riziko vzniku nežiaducich účinkov, ako sú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nadúvanie, vracanie) alebo vážnejšie stavy, napríklad zápal pankreasu.

Nedostupnosť liekov pre pacientov, ktorí ich naozaj potrebujú

Neočakávaná nadmerná spotreba môže spôsobiť nedostupnosť liekov pre pacientov, ktorí ich naozaj potrebujú. Keďže ide o lieky, ktoré sa užívajú dlhodobo, pacientom ich náhle vysadenie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Situácia je momentálne stabilná, v priebehu najbližších týždňov však očakávame prechodnú nedostupnosť lieku Ozempic. Situácia s nedostupnosťou liekov sa neustále mení a vyvíja, o aktuálnom stave budeme informovať priebežne.

Nedostupnosť predmetných liekov je monitorovaná aj na celoeurópskej úrovni prostredníctvom pracovných skupín Európskej liekovej agentúry. Viac v tlačovej správe EMA: https://www.ema.europa.eu/en/news/eu-actions-tackle-shortages-glp-1-receptor-agonists

Riziká spojené s nelegálnym nákupom liekov z čierneho trhu

ŠÚKL dlhodobo varuje pred nákupom liekov mimo legálneho reťazca, kde hrozí riziko, že sa pacienti dostanú k falšovaným liekom. Nákupom z takýchto stránok pacienti riskujú zdravie a podporujú kriminálnu činnosť.

V súčasnosti ŠÚKL v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní eviduje niekoľko podnetov na podvodné webové stránky, ktoré ponúkajú uvedené lieky. Pred falšovanými liekmi varuje aj Svetová zdravotnícka organizácia a Európska lieková agentúra. V priebehu posledných mesiacov úrady zachytili niekoľko falšovaných balení liekov vo svete aj v Európskej únii.

Lieky na internete je možné predávať iba cez schválenú a registrovanú internetovú stránku kamennej lekárne, ktorá má na svojom webe umiestnené bezpečnostné logo. Po prekliknutí na logo sa vám zobrazí stránka ŠÚKL, kde sa nachádza zoznam všetkých registrovaných lekární.

Schválené internetové lekárne môžu cez svoju stránku predávať iba voľnopredajné lieky, nikdy nie lieky viazané na lekársky predpis.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png