sk

Stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv k užívaniu liekov s obsahom ibuprofénu v súvislosti s COVID-19

17.3.2020

Aktualizované dňa 18.3.2020 o stanovisko Európskej liekovej agentúry

V uplynulých dňoch sa na sociálnych sieťach šírila nepravdivá informácia, že užívanie liekov s obsahom ibuprofénu „duplikuje“ množenie koronavírusu v ľudskom organizme. Štátny ústav pre kontrolu liečiv na tento hoax promptne na sociálnych sieťach (FacebookInstagram) zareagoval a vyvrátil ho. Keďže však naďalej zaznamenávame otázky laickej aj odbornej verejnosti, ŠÚKL vydáva toto stanovisko:

Ibuprofén patrí do skupiny takzvaných nesteroidných protizápalových liečiv a používa sa na symptomatickú liečbu slabej až stredne silnej bolesti a horúčky. Na Slovensku je dostupný vo voľnopredajných liekoch aj v liekoch viazaných na lekársky predpis.

Nepravdivá informácia, ktorá sa začala šíriť, súvisí pravdepodobne s vydaním článku vo vedeckom časopise The Lancet v rubrike Correspondence, v ktorom si autor kladie otázku, či pacienti s hypertenziou a cukrovkou majú zvýšené riziko COVID-19. Autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napr. aj ibuprofénom, môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy.

Použitie ibuprofénu podľa schválenej písomnej informácie pre používateľa predstavuje účinnú a bezpečnú liečbu horúčky a bolesti.

Na liečbu horúčky a bolesti sa bežne používajú aj lieky s obsahom paracetamolu. Aj touto cestou upozorňujeme, že je potrebné dodržiavať určené dávkovanie pre liečivo (paracetamol, ibuprofén). V lekárňach sú dostupné bez receptu mnohé lieky s obsahom či už paracetamolu alebo ibuprofénu pod rôznymi obchodnými názvami. Dochádza k situáciám, kedy pacient často nevedomky užíva dva či viaceré lieky s rovnakým liečivom a tak dochádza k predávkovaniu.

Ako pri všetkých liekoch, aj pri liekoch s obsahom ibuprofénu a paracetamolu platí, že je potrebné ich užívať v súlade s písomnou informáciou pre používateľa a dodržiavať odporučené dávkovanie. Toto dávkovanie je často uvedené aj na vonkajšom obale. Zoznam registrovaných liekov a informácie o nich, ako aj zoznam internetových lekární (z ktorých je možné si objednať voľnopredajné lieky) si pacienti môžu overiť na webovej stránke www.sukl.sk.

Ak hľadáte overené informácie o ochorení COVID-19, odporúčame Vám portály https://www.korona.gov.sk/ alebo https://virus-korona.sk/.

Aktualizácia: 

Dňa 18.3.2020 Európska lieková agentúra tiež vydala tlačovú správu - odporučenie k použitiu nesteroidných protizápalových liečiv, ktorú nájdete tu

ŠÚKL pripravil jej preklad do slovenského jazyka 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png