sk

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje v prípade falšovania lieku Ozempic

17.10.2023

Prípad sa týka balení Ozempic 1 mg injekčný roztok v naplnenom pere, sol inj 3x3 ml (náplň skl. v napl.pere + 12 ihiel) v nemeckej jazykovej mutácii. Dotknuté balenia neboli určené pre slovenský trh a boli zachytené na úrovni veľkodistribútora mimo územia našej republiky. Balenia boli následne stiahnuté z trhu.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zatiaľ nedisponuje zisteniami, že by sa falzifikáty dostali k pacientom na Slovensku. V spolupráci so Slovenskou organizáciou pre overovanie liekov (SOOL) v súčasnosti kontroluje všetky incidenty, ktoré môžu naznačovať podozrenie na prítomnosť falšovaných balení Ozempicu na našom trhu. Pokiaľ ide o iné trhy EÚ, štátny ústav nemôže vylúčiť prítomnosť falšovaných balení tohto lieku.

ŠÚKL upozornil v tejto súvislosti  veľkodistribútorov a poskytovateľov lekárenskej starostlivosti na povinnosť overovať bezpečnostné prvky lieku.

ŠÚKL zároveň upozorňuje pacientov, že liek je viazaný na lekársky predpis, a teda nie je možné si ho legálne objednať na internete. Akékoľvek balenia, ktoré sa na internete nachádzajú, môžu obsahovať nebezpečné až život ohrozujúce látky. Ústav pripomína, že prechovávanie, dovoz, vývoz, prevoz, ponúkanie alebo predaj falšovaných liekov je v súlade s Trestným zákonom SR klasifikované ako trestný čin.

Aktuálne sa falzifikáty dajú jednoducho rozlíšiť od originálov (viď. obrázok nižšie). Pokiaľ ide o falzifikát, pero má napr. tmavomodrú farbu namiesto svetlomodrej a hlava striekačky je priehľadná.

 

                                                            Originálne Ozempic pero                                                                  

 

 

Falošné Ozempic pero

 

Čo je Ozempic?

Ozempic je liek viazaný na predpis, ktorý je určený na liečbu dospelých s nedostatočne kompenzovaným diabetom mellitus 2. typu ako doplnok diéty a cvičenia. Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi len vtedy, keď je príliš vysoká a môže tak predchádzať aj ochoreniu srdca. Viac informácií nájdete tu: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/ozempic-epar-product-information_sk.pdf

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png