sk

Študenti farmácie z Yekaterinburgu po roku opäť na návšteve v ŠÚKL

Bratislava, 25.1.2013

Pred rokom nás navštívilo päť študentov farmácie z univerzity v Yekaterinburgu, tento rok ich prišlo o jedného menej. Budúci farmaceuti zavítali do Bratislavy vrámci povinnej školskej praxe, ktorú musia absolvovať ako študenti štvrtého ročníka. V Univerzitnej lekárni UK v Bratislave praxovali dva týždne, v rámci ktorých zavítali aj do štátneho ústavu.

Po krátkom uvítaní a stručnom predstavení štátneho ústavu ako národnej liekovej autority, ktoré viedla Mgr. Valéria Pernišová, nasledovali prezentácie zástupcov jednotlivých oddelení. O úlohách štátneho ústavu informovali Mgr. Zuzana Petrová zo sekcie registrácie, PharmDr. Anna Mareková zo sekcie bezpečnosti liekov a klinického skúšania, Ing. Janka Šepeláková zo sekcie zdravotníckych pomôcok, RNDr. Janka Janošková zo sekcie laboratórnej kontroly a PharmDr. Boris Bobovnický zo sekcie inšpekcie.

Študenti mali možnosť klásť otázky a bližšie sa informovať o činnostiach štátneho ústavu, a to nielen po skončení prednášok, ale aj počas návštevy našich laboratórií. V laboratóriu fyzikálno-chemických metód im doktorka Janošková predviedla prácu s HPLC zariadením (High-performance liquid chromatography), ktoré sa používa v klinickej mikrobiológii na identifikáciu a kvantifikáciu jednotlivých zložiek zmesi. Následne sa študenti presunuli do laboratória biologických metód, kde sa oboznámili s kmeňmi mikroorganizmov.

Aj napriek tomu, že táto exkurzia trvalo len krátko, veríme, že bola pre študentov prínosná a že ich poznatky o činnosti štátneho ústavu obohatili.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png