sk

Štátny ústav pre kontrolu liečiv neodporúča zásobovanie sa liekmi s obsahom jódu

4.3.2022

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv neodporúča neuvážené užívanie liekov s obsahom jódu. Pri dlhodobom, prípadne nadmernom užívaní jódu hrozia zdravotné riziká – napríklad vznik ochorení štítnej žľazy (struma, hypo- alebo hypertyreóza), či ohrozenie srdcovo-cievneho systému.

Štátny ústav zároveň upozorňuje, že vytváranie neuvážených zásob liekov v domácich lekárničkách môže viesť k výpadkom daných liekov na trhu. Následkom takejto situácie budú mať pacienti, ktorí lieky naozaj potrebujú, znemožnený prístup k liečbe.

Na Slovensku je registrovaných viacero liekov s obsahom jódu v rôznych formách. Napríklad vo forme tabliet či roztoku. Jódové tablety slúžia ako prevencia vstrebávania rádioaktívneho jódu do organizmu a sú určené na použitie v prípade radiačnej havárie alebo počas vyšetrenia v nukleárnej medicíne, ich užívanie v iných prípadoch nepredstavuje pre človeka žiadny benefit. Ich užívanie môže v dlhodobom horizonte viesť k depresii, nervozite, impotencii či nespavosti.

V tejto súvislosti tiež evidujeme nelegálny predaj liekov s obsahom jódu prostredníctvom rôznych internetových inzerátov. Opätovne upozorňujeme, aby si občania nekupovali lieky cez internet z rôznych stránok, ktoré nie sú internetovými lekárňami. Pri nákupe liekov z neoverených zdrojov nie je možné garantovať kvalitu, bezpečnosť a účinnosť lieku a takéto správanie so sebou prináša zdravotné riziká.

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png