sk

Európska lieková agentúra odporúča obmedzenie indikácií liekov s obsahom tolperizónu

Bratislava, 22.6.2012

Tolperizón je centrálne pôsobiace myorelaxans, ktoré sa používa na liečbu patologicky zvýšeného napätia kostrového svalstva pri neurologických poruchách, na liečbu spazmov spojených s poruchami pohyblivosti a pri rehabilitácii po ortopedických a traumatologických chirurgických zákrokoch.

Európska lieková agentúra (EMA) prehodnocovala účinnosť a bezpečnosť liekov s obsahom tolperizónu vzhľadom na postmarketingové hlásenia nežiaducich účinkov (hypersenzitivity) a vzhľadom na pochybnosti o dostatočnom účinku tolperizónu v jednotlivých indikáciách.

Ako výsledok prehodnotenia odporúča EMA použitie tolperizónu iba na liečbu svalových spazmov po mozgovocievnej príhode u dospelých pacientov a iba v perorálnej forme. Lekári majú prestať predpisovať tolperizón na ostatné indikácie, ako aj používať jeho injekčnú formu. Pacienti užívajúci tolperizón v iných indikáciách, ako je odporúčané, sa majú pri najbližšej kontrole u ošetrujúceho lekára informovať o potrebe zmeny liečby. V prípade, ak zaznamenajú akékoľvek prejavy hypersenzitivity (červenanie, výsyp, nadmerné svrbenie kože, ťažkosti s dýchaním, piskoty pri dýchaní, ťažkosti s prehĺtaním, zrýchlenú tepovú frekvenciu, zníženie tlaku krvi), je nutné, aby prestali tolperizón užívať a informovali o tom svojho lekára.

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png