sk

Stiahnutie lieku Sanorin – Analergin, int nao 1x10 ml (fľ.skl.) z trhu

Bratislava, 12.5.2016

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Sanorin – Analergin, int nao 1x10 ml (fľ.skl.), č. šarže  3A503051 z úrovne distribučných spoločností a lekární.

Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku z trhu je nesúlad so schválenou špecifikáciou v parametri pH. Hodnota pH roztoku nosových kvapiek je nižšia ako limit stanovenej špecifikácie. Prejavom tejto odchýlky je pocit suchosti nosovej sliznice, ktorý je prechodný. Liečebný účinok samotného prípravku je zachovaný.

Stiahnutie lieku má preventívny charakter.

V súvislosti s používaním lieku Sanorin – Analergin, int nao 1x10 ml (fľ.skl.) neboli hlásené žiadne podozrenia na nežiaduce účinky liekov.  Liek sa používa ako nosová roztoková instilácia na zmiernenie príznakov sennej nádchy a vazomotorickej alergickej nádchy (prejavuje sa pocitom upchatého nosa a vodnatým výtokom).Má protialergický účinok a vyvoláva zúženie cievok, čo pri podaní do nosa vedie k zmenšeniu opuchu nosovej sliznice a uvoľneniu hlienu, a tým umožňuje voľné dýchanie.

Dostupnosť liečby týmto opatrením ohrozená nie je, nakoľko na trhu je registrovaných viacero generických náhrad, ktoré možno použiť ako alternatívy v liečbe.

 Metodický pokyn pre distribútorov, lekárov a lekárne

 Oznámenie o stiahnutí lieku Sanorin – Analergin, int nao 1x10 ml (fľ.skl.) z trhu

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png