sk

#MEDSAFETYWEEK 2024: Týždeň povedomia o bezpečnosti liekov

4. 11. 2024

Dnes sa začína deviaty ročník celosvetovej kampane #MedSafetyWeek, ktorej cieľom je podporiť povedomie o bezpečnosti liekov a zdôrazniť dôležitosť nahlasovania podozrení na vedľajšie účinky liekov. Tento ročník je tematicky zameraný na prevenciu vedľajších účinkov. 

 

Medzinárodná kampaň #MedSafetyWeek prebieha v 107 krajinách sveta. Do kampane sa opätovne zapája aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Cieľom kampane je informovať pacientov, ale aj pripomenúť zdravotníckym pracovníkom, aké dôležité je hlásiť podozrenia na vedľajšie účinky liekov. Povinnosť hlásiť takéto podozrenia majú všetci zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii lieku (farmaceutické spoločnosti). Môžu ich nahlasovať i samotní pacienti, respektíve ich rodinní príslušníci či opatrovatelia. Každým nahlásením podozrenia na vedľajšie účinky sa lieky stávajú bezpečnejšími pre všetkých užívateľov.

Každý liek môže mať vedľajšie účinky, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého. Vedľajší účinok vzniká po užití lieku a ide o reakciu, ktorá je nechcená, prípadne škodlivá. Správnym užívaním liekov môžeme výrazne znížiť riziko závažných poškodení zdravia pacientov.

„Bezpečnosť, kvalita a účinnosť všetkých liekov na slovenskom trhu je pre ŠÚKL prioritou, preto sú pre nás hlásenia podozrení na vedľajšie účinky liekov nesmierne dôležité,“ uviedol riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík a dodal: „Všetky obdržané hlásenia vedľajších účinkov predstavujú veľmi cenné údaje, ktoré prispievajú k zvyšovaniu bezpečnosti pacientov počas užívania liekov.“

Hlásenia sa vyhodnocujú a v prípade nových zistení sa prijmú potrebné opatrenia. Môže tak dôjsť napríklad k zmene v predpisovaní lieku, v dávkovaní lieku, k pridaniu nových vedľajších účinkov alebo interakcií. Práve hlásenia pacientov, ktorí užívajú viacero liekov súčasne, môžu prispieť najmä k získavaniu nových údajov o interakciách.

Každé jedno hlásenie podozrenia na vedľajšie účinky lieku je neoceniteľné a prispieva k zlepšeniu liečebných postupov a ochrane zdravia všetkých pacientov.

Ako hlásiť podozrenia na vedľajšie účinky liekov:

Pri hlásení podozrení na vedľajšie účinky liekov je potrebné uviesť informácie týkajúce sa:

  • pacienta (iniciály, pohlavie, dátum narodenia/vek),
  • podávaného podozrivého lieku (názov, dávkovanie, časové ohraničenie užívania, indikáciu),
  • vzniknutej nežiaducej reakcie (závažnosť, kedy reakcia vznikla/odznela/trvá),
  • prípadných bližších informácií o anamnéze pacienta, súbežne užívaných liekoch a doplňujúce informácie.

Pri nahlasovaní vedľajších účinkov je potrebné uviesť, pokiaľ je to možné, čo najpresnejšie a najpodrobnejšie informácie. Dôležitý je aj kontakt na odosielateľa hlásenia (email/telefón), v prípade potreby doplnenia požadovaných informácií.

Podrobné pokyny sa nachádzajú TU

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png