sk

Medzinárodný deň detskej rakoviny: Moderná liečba a výzvy do budúcnosti

14. 2. 2025

15. februára si svet pripomína Medzinárodný deň detskej rakoviny, ktorý zdôrazňuje potrebu zvyšovať povedomie o detských onkologických ochoreniach a podporovať pokrok a dostupnosť liečby. Každý rok rakovinu diagnostikujú  viac ako 400 000 deťom a dospievajúcim na celom svete. Miera prežitia závisí od regiónu; v ekonomicky rozvinutých krajinách, vrátane Slovenska, prevyšuje 80 %, zatiaľ čo v menej rozvinutých oblastiach sveta je to len okolo 20 %.

 

Na Slovensku je onkologické ochorenie každoročne diagnostikované takmer 200 deťom, z ktorých väčšina sa lieči na Klinike detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Najčastejšou diagnózou u detských onkologických pacientov u nás i vo svete sú leukémie, rakovina mozgu, lymfómy a solídne nádory (neuroblastóm či Wilmsov nádor). Leukémie predstavujú až 30 % všetkých onkologických chorôb detí.

Vďaka moderným diagnostickým a liečebným postupom sa darí vyliečiť väčšinu z nich, avšak stále je potrebné zlepšovať podmienky a najmä dostupnosť najnovších terapií pre všetkých pacientov.

Onkologické ochorenie a jeho liečebný proces predstavujú záťaž pre pacienta aj jeho rodinu, každý túto situáciu môže prežívať inak. „Ako experti musíme načúvať detským pacientom a ich rodičom od úplného začiatku vývoja lieku. Je veľmi dôležité zohľadňovať ich názor tak, aby im liečebné stratégie dávali čo najväčší zmysel,“ hovorí expert štátneho ústavu na pediatrické onkologické lieky Peter Šišovský a zdôrazňuje: „Liečba onkologického ochorenia je fyzicky aj psychicky náročná pre celú rodinu a je pochopiteľné, že rodičia hľadajú všetky možné cesty, ako svojmu dieťaťu pomôcť. Pre úspešný priebeh liečby je však veľmi dôležité, aby sa rodičia neutiekali k rôznym šarlatánskym praktikám a neovereným postupom. Rozhodnutia o liečbe by mali byť založené na odborných poznatkoch a dostupných medicínskych dôkazoch.“

V 20. storočí boli liečebné postupy v detskej onkológii založené najmä na chirurgickom odstránení nádoru, chemoterapii a ožarovaní. V 21. storočí sa k nim pridala selektívna molekulárna liečba, ktorá je pacientovi prispôsobená na mieru na základe molekulárnej charakteristiky jeho nádoru. Medzi príklady takejto liečby patria monoklonálne protilátky, tyrozínkinázové inhibítory či CAR T-bunková terapia. Vďaka tejto liečbe je dnes možné úspešne liečiť aj pacientov, ktorých nádory odolávali skorším liečebným postupom.

„Vďaka kombinovanej liečbe, ktorá zahŕňa chirurgické odstránenie nádoru, chemoterapiu, selektívnu molekulárnu liečbu a ožarovanie, je dnes možné vyliečiť viac ako 80 % všetkých pediatrických pacientov. Žiaľ, stále existujú veľmi odolné nádory, u ktorých je prežívanie výrazne nižšie. Súčasný výskum sa preto zameriava práve na tieto ohrozené skupiny pacientov,“ uzatvára Peter Šišovský, ktorý Slovensko reprezentuje ako expertný člen výboru PDCO, kde sa špecializuje na onkologické lieky pre pediatrických pacientov.

Pediatrický výbor (PDCO) je jedným z vedeckých výborov Európskej liekovej agentúry, ktorého členmi sú experti z radov národných liekových agentúr, zástupcov pacientov a zdravotníkov. Jeho úlohou je dbať na to, aby v EÚ prebiehal kvalitný vývoj liekov pre detských pacientov.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej rakoviny si pripomíname význam pokroku v liečbe a potrebu pokračovať v úsilí o zlepšenie starostlivosti o detských onkologických pacientov. Spoločne môžeme prispieť k tomu, aby mali všetky deti s rakovinou šancu na plnohodnotný a zdravý život.

 

Záujmy pacientov a ich rodičov na Slovensku zastupuje občianske združenie Deťom s rakovinou, n.o.

Viac o združení aj o možnosti prispieť nájdete na ich webovej stránke https://www.detomsrakovinou.sk/  

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png