sk

UPOZORNENIE ŠÚKL - používanie Propofolu

 

UPOZORNENIE ŠÚKL

Jedno balenie lieku s obsahom propofolu je určené iba pre jedného pacienta

ŠÚKL upozorňuje riaditeľov a ekonómov nemocníc, anestéziológov, chirurgov, nemocničných farmaceutov a klinických farmakológov, že pri šetrení nákladov na lieky nie je vhodné šetriť takým spôsobom, že 1 balenie lieku s liečivom propofol sa bude používať pre viacerých pacientov. Takéto konanie je príliš riskantné a môže naopak viesť k neúmerne veľkým nákladom pri liečení vzniknutých komplikácií, z ktorých niektoré môžu byť veľmi závažné.

Lieky s obsahom propofolu boli zaregistrované s presne stanovenými podmienkami prípravy a podávania, t.j. že každé jedno balenie lieku je určené iba pre jedného pacienta. Všetky nepoužité zvyšky lieku sa musia ihneď zlikvidovať. Liek po odstránení ochranného uzáveru nie je možné ďalej uchovávať. Príprava musí prebiehať za prísnych aseptických podmienok. Bližšie podrobnosti o príprave lieku sú uvedené v dokumente Súhrn charakteristických vlastností lieku, ktorý je možné získať na adrese: http://www.sukl.sk/sk/databazy-a-servis/databazy/vyhladavanie-v-databaze-registrovanych-liekov

Dôvodom týchto mimoriadnych požiadaviek na prípravu a podávanie lieku s obsahom liečiva propofol bola skutočnosť, že po zavedení lieku do praxe sa vo svete vyskytlo niekoľko stoviek prípadov pooperačných infekcií, pričom niektoré z nich boli smrteľné. Ich počet sa dá znížiť jedine prísnym dodržiavaním stanovených podmienok prípravy lieku. Liek je síce sterilný, ale obsahuje pomocné látky napomáhajúce pomnoženiu mikroorganizmov. Neobsahuje žiadne konzervačné prísady.

 

PharmDr. Ján Mazag
Vedúci služobného úradu a riaditeľ ŠÚKL

 

Poznámky:

1.      V Slovenskej republike sú v súčasnej dobe registrované lieky s obsahom propofolu pod týmito obchodnými názvami:
a.       Propofol 1% Fresenius, Propofol 1% MTC/LCT Fresenius, Propofol 2% MTC/LCT Fresenius
b.      Propofol- Lipuro 2% - pripravuje sa jeho uvedenie na trh
c.       Diprivan 1% inf. - liek nie je uvádzaný na trh
d.      Propofol Abbott - liek nie je uvádzaný na trh

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png