Výbor pre humánne lieky (CHMP) pri Európskej liekovej agentúre (EMA) odporučil obmedzenie používania lieku Multaq. Multaq, liek s antiarytmickým účinkom má byť predpisovaný len na udržiavanie srdcového rytmu a to u pacientov s paroxyzmálnou alebo perzistentnou fibriláciou predsiení pre zachovanie sínusového rytmu po úspešnej kardioverzii. V dôsledku zvýšeného rizika výskytu pečeňových, pľúcnych a kardiovaskulárnych nežiaducich účinkov má byť Multaq predpísaný až po zvážení alternatívnych možností liečby. Výbor tiež odporučil niekoľko ďalších opatrení na minimalizáciu rizika poškodenia pečene, pľúc a kardiovaskulárneho systému.
Pacientom, ktorí v súčasnosti užívajú Multaq, má byť liečba prehodnotená lekárom pri nasledujúcej plánovanej kontrole.
Multaq (dronedarón) je antiarytmikum. Je registrovaný od roku 2009 pre použitie u dospelých pacientov, ktorí mali v minulosti predsieňovú fibriláciu alebo ktorí majú v súčasnosti nepermanentnú fibriláciu.
Posúdenie celkového prínosu a rizík lieku Multaq bolo iniciované v januári 2011 po správach o ťažkom poškodení pečene u pacientov užívajúcich tento liek. Počas tohto posúdenia bol Výbor informovaný o predčasnom ukončení klinickej štúdie PALLAS a to v dôsledku výskytu závažných kardiovaskulárnych nežiaducich účinkov ako sú úmrtia, srdcové príhody a hospitalizácie pacientov. V štúdii PALLAS sa sledovalo používanie lieku Multaq v porovnaní s placebom u pacientov nad 65 rokov s permanentnou predsieňovou fibriláciou a niekoľkými rizikovými faktormi. Hoci Multaq nebol schválený pre túto skupinu pacientov, Výbor (CHMP) sa zaoberal výsledkami štúdie PALLAS a rozšíril posúdenie lieku o údaje vzťahujúce sa na kardiovaskulárnu bezpečnosť lieku ako aj o ďalšie dostupné údaje o riziku poškodenia pľúc.
Na základe zhodnotenia súčasných dostupných údajov Výbor skonštatoval, že sa preukázalo zvýšené riziko poškodenia pečene a pľúc po lieku Multaq, používaného podľa súčasne platných údajov v Súhrne charakteristických vlastností lieku. Výbor tiež uvážil, že kardiovaskulárne príhody, ktoré sa vyskytli u populácie pacientov v štúdii PALLAS, by mohli znamenať zvýšené riziko kardiovaskulárnych nežiaducich účinkov u niektorých pacientov s nepermanentnou predsieňovou fibriláciou. Výbor však tiež zvážil, že dostupnosť sortimentu liekov na liečbu ťažkých stavov akým je predsieňová fibrilácia je dôležitá a že pre niektorých pacientov s nepermanentnou predsieňovou fibriláciou zostáva Multaq prospešnou možnosťou liečby. Preto dospel k názoru , že prínos Multaqu prevažuje riziká u týchto pacientov a informoval, že budú vykonané ďalšie zmeny v Súhrne charakteristických vlastností lieku a príbalovej informácii za účelom zníženia rizika poškodenia pečene, pľúc a srdca. Tieto zmeny sú:
Stanovisko Výboru bolo predložené Európskej komisii pre prijatie záväzného rozhodnutia.
Ďalšie informácie
1. Tlačová správa EMA je dostupná na jej internetovej adrese tu.
2. Liek Multaq je dostupný v Európskej únii od 26.novembra 2006 a je na trhu v Rakúsku, na Cypre, v Českej republike, Dánsku, Estónsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Írsku, Taliansku, Litve, Malte, Poľsku, Slovensku, Slovinsku, Španielsku, Švédsku a v Spojenom kráľovstve, ako aj na Islande a Nórsku.
3. Počas hodnotiaceho procesu Výbor (CHMP) dostal tiež odporúčania Vedeckej poradnej skupiny pre kardiovaskulárnu problematiku. Súčasťou skupiny sú experti pre kardiovaskulárne choroby a zástupcovia pacientov. Podrobnejšie informácie sú dostupné na stránke tu.
Bratislava, 26.9.2011