sk

Aktualizované otázky a odpovede k druhej posilňujúcej dávke proti COVID-19 a upraveným vakcínam

aktualizované 20. 10. 2022

 

V súvislosti so stúpajúcim počtom infekcií COVID-19 pristupujú viaceré štáty, vrátane Slovenska, k podávaniu druhej posilňujúcej dávky vakcín na prevenciu tohto ochorenia. Štátny ústav pre kontrolu liečiv opäť vo zvýšenej miere dostáva otázky ohľadom druhej posilňujúcej dávky, jej zloženia či načasovania. Vzhľadom na to, že v EÚ boli schválené prvé upravené vakcíny proti COVID-19, prinášame aktualizované otázky a odpovede k tejto téme. 

Pripomíname, že očkovaciu stratégiu má v kompetencii Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré prijíma rozhodnutia na základe celkovej epidemickej situácie. 

 

  1. Sú už schválené upravené vakcíny proti COVID-19?

Áno, od 1. septembra 2022 sú v Európskej únii schválené upravené vakcíny proti COVID-19: Comirnaty Original/Omicron BA.1 a Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1, ktoré sa okrem pôvodného variantu vírusu SARS-CoV-2 sa zameriavajú aj na subvariant Omicron BA.1.

Od 12. septembra je schválená aj upravená vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, ktorá sa zameriava aj na subvarianty omikronu BA.4 a BA.5.

19. 10. Európska lieková agentúra odporučila registráciu upravenej vakcíny Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.4-5.

 

  1. Odkedy budú dostupné?

Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo registráciu na očkovanie druhou posilňovacou dávkou na stránke https://korona.gov.sk/

Momentálne sú dostupné vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.1 a Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1.

Od 17. 10. MZ SR spustilo aj očkovanie vakcínou Comirnaty Original/Omicron BA. 4-5.

 

  1. Pre koho sú upravené vakcíny určené?

Comirnaty Original/Omicron BA.1, Comirnaty Original/Omicron BA.4-5, Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 a Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.4-5. sú určené pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov, ktorí absolvovali aspoň základnú očkovaciu schému proti COVID-19.

 

  1. Môžem dostať Comirnaty alebo Spikevax vakcínu, aj keď moje základné očkovanie bolo iným typom vakcíny (Vaxzevria od AstraZeneca, JCOVDEN od Janssen, Nuvaxovid of Novavax, Sputnik V)?

Áno, upravené vakcíny sa môžu podať po akejkoľvek inej vakcíne proti COVID-19.

 

  1. Sú upravené vakcíny určené len ako posilňovacie dávky, alebo sa nimi môžem očkovať aj keď som ešte očkovanie proti COVID-19 neabsolvoval/a?

V súlade so schválenou indikáciou sú vakcíny určené ako posilňovacie dávky pre tých, ktorí absolvovali aspoň základný očkovací cyklus proti COVID-19 (t.j. dve dávky pri dvojdávkových vakcínach, jedna dávka jednodávkovej vakcíny). 

 

  1. Kedy mám dostať upravenú vakcínu?

Upravené vakcíny sa majú podať aspoň 3 mesiace od posledného očkovania proti COVID-19, prípadne 3 mesiace od prekonania ochorenia COVID-19. Registrácia na očkovanie druhou posilňovacou dávkou je otvorená pre ľudí od 12 rokov.

Prioritne sa vakcíny podľa EMA a ECDC majú podávať ľuďom, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 a úmrtia, t. j. osobám nad 60 rokov, imunokompromitovaným osobám, ľuďom s chronickými ochoreniami či tehotným ženám.

 

  1. Sú pôvodné vakcíny neúčinné?

Nie, pôvodné vakcíny si zachovávajú účinnosť najmä pri predchádzaní závažnému priebehu ochorenia COVID-19, hospitalizácie a úmrtí. Pôvodné vakcíny sa aj naďalej majú používať pri primárnom očkovaní a ako posilňujúca dávka u tých osôb, u ktorých existuje vysoké riziko nákazy a závažného priebehu ochorenia, kým nie sú k dispozícii upravené vakcíny.

 

 Ďalšie informácie nájdete tu:

Informácie o schválení upravených vakcín Comirnaty Original/Omicron BA.1 a Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1.

 

Stanovisko EMA a ECDC

 

Informácia o schválení upravenej vakcíny Comirnaty Original/Omicron BA.4-5

Informácia o schválení upravenej vakcíny Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.4-5

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png