sk

Všeobecné informácie k predkladaniu plnomocenstva alebo poverenia

Plnomocenstvo a poverenie predkladané Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa riadia výlučne slovenským právnym poriadkom a sú vykladané podľa slovenského práva.

Zastúpenie na základe plnomocenstva (§ 31 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník) umožňuje fyzickej alebo právnickej osobe, ktorá je účastníkom konania, aby sa v tomto správnom konaní dala zastúpiť inou fyzickou alebo právnickou osobou. Plnomocenstvo udeľuje splnomocniteľ (účastník konania alebo žiadateľ) splnomocnencovi (osobe, ktorá ho má zastupovať).

Splnomocniteľ udelí za týmto účelom plnomocenstvo splnomocnencovi, v ktorom sa musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia, t.j. jasne a stručne vymedziť rozsah splnomocnenia.

Pri plnomocenstve udelenej právnickej osobe vzniká právo konať za splnomocniteľa štatutárnemu orgánu tejto osoby alebo osobe, ktorej tento orgán udelí plnú moc. 

Plnomocenstvo možno udeliť aj niekoľkým splnomocnencom spoločne. Ak v plnomocenstve udelenom niekoľkým splnomocnencom nie je určené inak, musia konať všetci spoločne.

Ak z právneho úkonu nevyplýva, že niekto koná za niekoho iného, platí, že koná vo vlastnom mene.

Ak splnomocnenec koná v mene splnomocniteľa v medziach oprávnenia zastupovať, vzniknú tým práva a povinnosti priamo splnomocniteľovi. Pokyny dané splnomocnencovi, ktoré nevyplývajú z plnomocenstva, nemajú vplyv na právne účinky konania, ibaže by boli známe osobám, voči ktorým splnomocnenec konal.

Ak splnomocnenec prekročil svoje oprávnenie vyplývajúce z plnomocenstva, je splnomocniteľ viazaný, len pokiaľ toto prekročenie schválil. Ak však splnomocniteľ neoznámi osobe, s ktorou splnomocnenec konal, svoj nesúhlas bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o prekročení oprávnenia dozvedel, platí, že prekročenie schválil.

 

Ak splnomocnenec pri konaní prekročil svoje oprávnenie konať za splnomocniteľa alebo ak niekto koná za iného bez plnomocenstva, je z tohto konania zaviazaný sám, ibaže by ten, za koho sa konalo, právny úkon dodatočne bez zbytočného odkladu schváli. Ak splnomocniteľ neschváli prekročenie plnomocenstva alebo konanie bez plnomocenstva, môže osoba, s ktorou sa konalo, od splnomocnenca požadovať buď splnenie záväzku, alebo náhradu škody spôsobenej jeho konaním. Uvedené neplatí, ak osoba, s ktorou sa konalo, o nedostatku plnomocenstva vedela.

 

Splnomocnenec je oprávnený udeliť plnomocenstvo inej osobe, aby namiesto neho konala za splnomocniteľa (§ 33a Občianskeho zákonníka) – substitučné plnomocenstvo.

  1.  ak je výslovne oprávnený podľa plnomocenstva udeliť plnomocenstvo inej osobe,
  2.  ak je splnomocnencom právnická osoba.

Ak nie je splnená ani jedna z týchto podmienok, nie je možné, aby úkon vykonala iná osoba ako tá, ktorá je uvedená v pôvodnom splnomocnení.

Z právnych úkonov ďalšieho splnomocnenca je zaviazaný priamo splnomocniteľ.

 

Plnomocenstvo zanikne (§ 33b zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka):

  1.  vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené,
  2.  ak ho splnomocniteľ odvolal,
  3.  ak ho vypovedal splnomocnenec,
  4.  ak splnomocnenec zomrie.

 

Plnomocenstvo zaniká smrťou splnomocniteľa, ak z jeho obsahu nevyplýva niečo iné. Zánikom právnickej osoby, ktorá je splnomocnencom alebo splnomocniteľom, zaniká plnomocenstvo len vtedy, ak jej práva a záväzky neprechádzajú na inú osobu.

Splnomocniteľ sa nemôže platne vzdať práva plnomocenstvo kedykoľvek odvolať.

Dokiaľ odvolanie plnomocenstva nie je splnomocnencovi známe, majú jeho právne úkony účinky, ako keby plnomocenstvo ešte trvalo. Na toto ustanovenie sa však nemôže odvolávať ten, kto o odvolaní plnomocenstva vedel alebo musel vedieť.

Ak splnomocniteľ oznámil inej osobe, že udelil plnomocenstvo splnomocnencovi na určité úkony, môže sa voči nemu dovolávať odvolania plnomocenstva, len ak jej toto odvolanie oznámil pred konaním splnomocnenca, alebo keď táto osoba v čase konania splnomocnenca o tomto odvolaní vedela.

Ak splnomocniteľ zomrie alebo ak splnomocnenec vypovie plnomocenstvo, je splnomocnenec povinný urobiť ešte všetko, čo neznesie odklad, aby splnomocniteľ alebo jeho právny nástupca neutrpel ujmu na svojich právach. Úkony takto urobené majú rovnaké právne účinky, ako keby zastúpenie ešte trvalo, pokiaľ neodporujú tomu, čo zariadil splnomocniteľ alebo jeho právni nástupcovia.

 

Poverením právnická osoba udeľuje svojmu zamestnancovi oprávnenie konať v správnom konaní menom právnickej osoby, to znamená menom svojho zamestnávateľa. Na rozdiel od plnomocenstva v tomto prípade koná voči ŠÚKL-u naďalej právnická osoba ako účastník konania, ale koná cez svojho povereného zamestnanca. V rámci poverenia je možné poveriť viac zamestnancov danej spoločnosti.

Na základe vyššie uvedeného platí, že v správnom konaní koná voči ŠÚKL-u účastník konania, alebo jeho splnomocnený zástupca, prípadne substitučný zástupca,  ak je v plnomocenstve povolená substitúcia.

 

 

Povinné údaje v plnomocenstve/poverení

  • Kto splnomocňuje - údaje v rozsahu, aby táto osoba nemohla byť zameniteľná s inou osobou; pri fyzickej osobe uvedené meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, pri právnickej osobe názov spoločnosti, sídlo a identifikačné číslo (IČO)
  • Koho splnomocňuje - údaje v rozsahu, aby táto osoba nemohla byť zameniteľná s inou osobou; pri fyzickej osobe uvedené meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu, pri právnickej osobe názov spoločnosti, sídlo a identifikačné číslo (IČO)
  • Prejav vôle – napr. týmto splnomocňuje (nestačí napr. bol splnomocnený, a pod.), týmto udeľuje poverenie (v poverení)
  • Rozsah plnomocenstva - môže byť

1 ) všeobecný – tzv. generálna plná moc na všetky právne úkony, ktoré môže splnomocnená osoba robiť v mene splnomocniteľa; môže byť vyjadrený najmä slovami na všetky právne úkony, na konanie v Slovenskej republike pred všetkými štátnymi orgánmi, na právne úkony týkajúce sa činnosti ŠÚKL-u v konaní pred ŠÚKL,...         

2) konkrétny - špecifikovaný výslovne len na úkony špecifikované v osobitnom plnomocenstve, napr. len na všetky právne úkony súvisiace so správnym konaním v konkrétnej registračnej záležitosti, len na podanie žiadosti, len na prijímanie doručovaných písomností, len na zmeny v registrácii, len zrušenie registrácie a pod.

 

  • Doba platnosti plnomocenstva – viď.: zánik plnomocenstva (na dobu určitú, neurčitú, vykonaním úkonu)
  • Dátum podpisu
  • Podpis splnomocniteľa (u právnickej osoby podpisuje štatutárny zástupca splnomocniteľa alebo oprávnená osoba)

 

Informácie k podpisu splnomocniteľa v plnomocenstve/poverení

Na podpis splnomocniteľa sa vzťahujú všeobecné ustanovenia o právnom úkone vykonanom písomne, nevyžaduje sa overený podpis, plnomocenstvo môže byť podpísané fyzicky alebo elektronicky

  • Vlastnoručný podpis v plnomocenstve/poverení
  • Kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) - je to zdokonalený elektronický podpis vyhotovený s použitím kvalifikovaného zariadenia na vyhotovenie elektronického podpisu a založený na kvalifikovanom certifikáte pre elektronické podpisy. Je ekvivalentom vlastnoručného podpisu, ktorým sa potvrdzujú právne úkony v listinnej podobe. Pomocou kvalifikovaného elektronického podpisu sa autorizujú právne úkony v elektronickej podobe pri komunikácii s orgánmi verejnej moci alebo komerčnými subjektmi. Kvalifikovaný elektronický podpis na elektronickom dokumente zabezpečí možnosť overenia identity subjektu, ktorému elektronický podpis patrí, preukázania nemennosti údajov uvedených v dokumente a určenie zodpovednosti za podpis pripojený k elektronickému dokumentu.

Na vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu je potrebné disponovať kvalifikovaným certifikátom a aplikáciou na vytvorenie podpisu. Občiansky preukaz s čipom je certifikovaným prostriedkom, ktorý slúži ako nosič kryptografických kľúčov a kvalifikovaného certifikátu prostredníctvom ktorého je možné kvalifikovaný elektronický podpis vytvoriť (napr. v bezplatnej aplikácii QES).

 

   Pri elektronických podaniach dostupných na portáli www.slovensko.sk, ktoré vyžadujú autorizáciu kvalifikovaným elektronickým podpisom, je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu D.Suite/eIDAS alebo D.Launcher, ktoré sú k dispozícii na https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie

 

https://www.nbu.gov.sk/wp-content/uploads/urad/odborne-stanoviska/DS/Podpisovanie-dokumentov-pouzitim-kvalifikovaneho-certifikatu-ulozeneho-na-eID-v-applikacii-DocuSign.pdf

 

  • Elektronický podpis - ktorý je v súlade s technickými špecifikáciami uvedenými v prílohe vykonávacieho rozhodnutia Komisie (EÚ) 2015/1506 a nariadením (EÚ) č. 910/2014.

Spôsob predloženia plnomocenstva/poverenia

  • V listinnej podobe s vlastnoručným podpisom alebo notársky overenou kópiou plnomocenstva/poverenia
    • Osobne cez Podateľňu ŠÚKL-u
    • Poštou
    • Kuriérom

 

  • Elektronicky prostredníctvom formulára všeobecná agenda zverejneného na Ústrednom portáli verejnej správy (www.slovensko.sk) s KEP podpisom splnomocniteľa

 

  • V elektronickej podobe ako súčasť dokumentácie prostredníctvom portálu CESP vo formáte PDF s elektronickým podpisom s technickými špecifikáciami uvedenými v prílohe vykonávacieho rozhodnutia Komisie (EÚ) 2015/1506 a nariadením (EÚ) č. 910/2014.

 

Najčastejšie otázky

  • Čo je potrebné predložiť štátnemu ústavu, ak je „budúci“ držiteľ registrácie iný ako žiadateľ o registráciu humánneho lieku?

 

Plnomocenstvo na všetky právne úkony súvisiace so správnym konaním v registračných záležitostiach.

 

 

  • Ako postupovať, keď sa v priebehu registračného postupu zmení „budúci“ držiteľ registrácie?

 

Nové plnomocenstvo, ktoré reflektuje túto právnu skutočnosť a žiadateľ je iná osoba ako  „budúci“ držiteľ registrácie humánneho lieku, na všetky právne úkony súvisiace so správnym konaním v registračných záležitostiach.

 

  • Kto podpisuje plnomocenstvo za splnomocniteľa?

 

 Oprávnená osoba konať v mene PO (štatutár) alebo fyzická osoba, ak je splnomocniteľom FO.

 

  • Je k dispozícii tlačivo ako vzor na vyplnenie plnomocenstva alebo poverenia, ktoré sa štátnemu ústavu predloží?

 

Vzor plnomocenstva a poverenia je uverejnený tu.

Štátny ústav  akceptuje aj vlastné vzory splnomocniteľov, pokiaľ obsahujú povinné údaje uvedené vyššie.

 

  • Čo môže byť uvedené v rozsahu plnomocenstva?

 

Viď.: generálna plná moc a na konkrétny právny úkon/y.

 

  • Je potrebné, aby bol uvedený časový rozsah, na ktorý sa udeľuje plnomocenstvo?

 

Áno.  Viď. Povinné náležitosti plnomocenstva

 

  • Je potrebné úradné overenie pravosti podpisu – vykonať apostilu?

 

Úradné overenie pravosti podpisu, tzv. Apostilu nie je vyžadované pre potreby ŠÚKLu.

 

  • Ako môžem odvolať plnomocenstvo/poverenie?

 

Splnomocniteľ môže platné plnomocenstvo kedykoľvek odvolať (oznámiť splnomocnencovi, že plnomocenstvo odvoláva). Dokiaľ odvolanie plnomocenstva nie je splnomocnencovi známe, majú jeho právne úkony účinky, ako keby plnomocenstvo ešte trvalo.

Splnomocniteľ oznámi túto zmenu ŠÚKL.

 

 

Vytlačiť stránku
eu-flag.png sk-flag.png